ZŠ na Zlatej v Rožňave majú len desať rokov, no už dnes vedia, čo je to tolerancia k ľuďom, ktorí majú odlišnú farbu pleti, či hovoria iným jazykom.
O tom, že sa ku každému človeku majú správať ohľaduplne, tolerantne a slušne sa učili v Letnej škole tolerancie, ktorá sa uskutočnila v rekreačnom zariadení na Prednej Hore v okrese Revúca. Organizátori zo Združenia občanov pre regionálne aktivity z Bratislavy sa rozhodli spojiť pod jednu strechu deti slovenskej, maďarskej národnosti i rómskej menšiny a prostredníctvom hier i vzdelávacích aktivít ich učili starému známemu: "ži a nechaj žiť". "Bolo tam super. Kreslili sme si, plávali, jazdili na koníkoch. Našla som si v tábore veľa kamarátov" pochvaľuje si piatačka K. Micsinská a jej rovnako stará spolužiačka E. Bartaluzziová sa pridáva. "Viem, že nikdy nikoho nesmiem odsudzovať za to, že má inú farbu pleti. A ak by som videla, že tak robí niektorý z mojich kamarátov, povedala by som mu: Prestaň! Je to taký istý človek, ako ty!," rozhodne dodáva Erika. Desaťročná Nikola Gunárová sa v tábore ocitla so svojimi troma súrodencami Patrikom, Simonou a Miroslavom. Ako sama o sebe hovorí, "som rómskej národnosti. Tábor o tolerancii bol fakt dobrý. Učili nás, že sa všetci navzájom musíme rešpektovať. Veď každý človek je taký, aký sa narodil. A ak niekto na mňa vykrikuje, že som cigánka a podobne, tak si ho nevšímam a hotovo," povedala malá slečna, v hlave ktorej je už dnes možno viac rozumu než majú dospelí ľudia schovávajúci sa za extrémistické skupiny.
Po krátkom čase vznikla vďaka celodenným aktivitám v tábore jedna homogenizovaná skupina osem až dvanásťročných detí. "Kým na začiatku si istý chlapček utieral stoličku, na ktorej predtým sedelo rómske dievčatko, na konci, vďaka vplyvu správneho vysvetľovania a intenzívneho programu, už ten problém zmizol," vysvetlila koordinátorka projektu Diana Némethová. Výber detí v ZŠ na Zlatej ulici v Rožňave mala na starosti vychovávateľka Erika Hagovská. "Je to fantastická vec takto spájať rôzne etniká. V našej škole máme dosť rómskych detí. Problémy s intoleranciou medzi nimi a Nerómami však nemáme. A to aj preto, že s nimi na túto tému stále hovoríme. Leto tolerancie v nich len upevnilo postoje, ktoré sa učia v škole," hovorí E. Hagovská.
Podľa psychológa Karola Sládečka z Revúcej sú učitelia jedni z tých, ktorí môžu ovplyvniť postoj detí. Na otázku či si 9- až 12-ročné deti vedia v rámci 8-dňového pobytu zapamätať, čo vlastne tolerancia znamená odpovedal. "To nie je o tom, či si zapamätajú, alebo nie. V takomto tábore sa tvorí postoj emocionálnej stránky veci. To sa musí zažiť vo vytvorenej atmosfére. Vtedy sa mení už vžitý pohľad," vysvetlil psychológ. Podľa Sládečka čím neskôr sa tak stane, tým ťažšie sa postoj mení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer