dvojizbovými bytmi a dvomi garsónkami. Za necelých 17 mesiacov ho postavili práve preto, lebo obec "starla", mladí ľudia odchádzali a bez výstavby nebolo šance dostať ich späť a udržať v dedine neďaleko Rožňavy. Stavba má 18 bytov. Už v najbližších dňoch by sa do nich mali sťahovať obyvatelia, z ktorých väčšina má korene práve v Čučme, ale z nejakých dôvodov sa pred rokmi odsťahovali inam.
Szabolcs Szöllös žil okrem Rožňavy napríklad aj v zahraničí. Ale výstavba v rodnej Čučme mu prišla viac než vhod. Prednedávnom sa totiž oženil a chystá sa nasťahovať práve do nového bloku. "Keď chcela starostka dosiahnuť to, aby sa mladí vrátili, tak sa jej to podarilo. Nebyť bytovky, asi by som sa do dediny nevrátil. Takto budeme bývať už vo svojom," povedal mladoženáč a dodal, že v obci by sa pokojne mohol stavať aj ďalší bytový dom.
"A na Vianoce by tu už mali bývať," spokojne konštatuje starostka Čučmy Anna Šomajová (na snímke). Na prípravu takéhoto projektu stačila odvaha, dostatok informácií o možnostiach financovania, fondoch a úveroch a asi tri mesiace dennodenného "vybehávania" za papiermi. Na financovanie stavby využila obec možnosti Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR.
"Vzali sme vyše 15-miliónový úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Budeme ho splácať 30 rokov. Potom sme z ministerstva dostali dotáciu 6,5 milióna korún a na technické vybavenie ďalších 840-tisíc korún".
Keď sa začali hrnúť žiadosti o pridelenie bytu, narátali ich 43. Medzitým však už obec musela začať splácať úver a tak zriadila garančný fond, do ktorého bolo potrebné zaplatiť jednorazovú čiastku podľa veľkosti bytu. Za trojizbový 50-tisíc, za dvojizbový 40-tisíc a za garsónku 30-tisíc korún. "V tej chvíli sa počet záujemcov zredukoval na 18, takže sme nemuseli robiť žiadny poradovník, aby výber".
Výška jednorazového poplatku bola viazaná na obdobie výstavby a je prepočítaná tak, že v decembri sa čiastka vyčerpá. Potom už budú mať obyvatelia splácanie úveru zarátané do nájomného. Po 30. rokoch môžu byty odkúpiť za symbolickú cenu. Momentálne má jeden 3-izbový byt hodnotu okolo 1,3 milióna korún. "Práve pomôcť mladým ľuďom s bytovým problémom bol našim základným cieľom. Pustili sme sa do toho pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť kúpiť byt, alebo postaviť dom. Veď niektorí chlapci čakali len na ten to, aby si mohli založiť rodiny," hovorí starostka.
Pozitíva vidí v tom, že počet obyvateľov Čučmy sa z 587 zvýši nad 600, pribudne detí a tak zatvorenie materskej školy nehrozí, zvýši sa príjem do obecnej kasy z podielových daní. Riziká môžu spočívať len v nedodržiavaní splácania úveru. "Hoci bol podmienkou na pridelenie bytu pravidelný príjem nájomníkov a ani jeden byt sme nedali nezamestnanému, stať sa môže hocičo. Ale ak sa budú obce báť úveru, ostanú stáť na jednom mieste a rozvíjať sa nebudú," myslí A. Šomajová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer