návštevníci, dobre si rozmyslí, komu dvere otvorí. Svoju pohostinnosť potlačila do úzadia po tom, ako "naletela" podvodníkom. Otvorila im dvere, lebo jej oznámili, že sú z nejakej inštitúcie a žiadali od nej uhradiť nedoplatok. Anna si už nepamätá, či to bolo za vodu, za elektrinu, alebo za niečo iné. V tej chvíli na tom ani neuvažovala. Pozvala ich dnu a keď ich vyprevádzala, ešte stále netušila, že sa stala obeťou podvodníkov. Trvalo niekoľko minút, kým si uvedomila, že nemá nijaký doklad o nedoplatku, ani doklad o tom, že ho uhradila.
"Dala som 4-tisíc korún niekomu do vrecka!," rozčuľuje sa ešte aj po pár mesiacoch od podvodu. Vtedy nariekala a sotva počúvala poučovanie okolia o tom, že nemala do bytu niekoho púšťať. Varovanie prišlo pozde. Dôchodkyňa sa priznala, že síce počula a čítala o podobných prípadoch, ale nikdy by si nepomyslela, že aj ona môže byť súčasťou jedného z nich. Anna je síce nasrdená, no obišla aspoň bez ujmy na zdraví. Zato 78-ročná starenka z okresu Rimavská Sobota utŕžila pred niekoľkými týždňami od lúpežníkov riadnu bitku a to priamo vo svojom dome. Nechcela im totiž dať peniaze. Policajti síce páchateľov chytili, nič to však nemení na tom, že utrpela zranenia aj psychický šok.
Hlavným dôvodom prepadov a podvodov je nepatrnosť a dôverčivosť starých ľudí. Zástupca hovorkyne KR PZ v Banskej Bystrici Ľuboš Podlesný opakuje: "neotvárať dvere neznámym ľuďom, nepozývať ich dnu!". Okradnutej Anne už radiť netreba. "Veruže už dvere neotváram. Môže mi klopať, kto chce. Dnu púšťam len svoje deti a vnučku". Opatrnosti však nikdy nie je dosť. Oplatí sa investovať do bezpečnostných retiazok na dvere, zosilniť zárubne, v bytoch na prízemí nainštalovať na okná mreže.
Keď už niekto zaklope na dvere a predstaví sa ako pracovník elektrární, vodární, alebo plynární, treba žiadať jeho preukaz. "Nedajte sa nachytať na niečo, čo znie až príliš dobre, teda vysoké zisky za vložené peniaze, fantastické dovolenky, zázračné lieky a iné. Nedovoľte nikomu, aby vás náhlil niečo podpísať. Dávajte pozor na ľudí, ktorí tvrdia, že zadarmo získajú späť vaše peniaze od podvodníkov. Neverte každému, kto vás za dverami požiada o pohár vody, možnosť zatelefonovať si od vás, alebo bude žiadať pomoc pri nevoľnosti. Situáciu vyriešte tak, že zavolajte pomoc ale dvere neotvorte. Ak má ten človek zlé úmysly, rýchlo odíde".
Ak majú dôchodcovia čo i len najmenšie podozrenie, že sa v ich blízkosti nachádza podvodník, polícia odporúča ihneď zatelefonovať na číslo 158.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer