zodpovedný zdravotnícky personál nemocnice sv. Barbory v Rožňave. K tomuto záveru došiel vyšetrovateľ, ktorý sa zaoberal vyšetrovaním trestného činu ublíženia na zdraví a konal tak na základe trestného oznámenia, ktoré podal starý otec novorodenca. Vyšetrovateľ prípadu v uznesení vec postúpil riaditeľovi Nemocnice sv. Barbory v Rožňave, s odôvodnením, "že skutok nie je trestným činom, no ide o skutok, ktorý by mohol iný príslušný orgán posudzovať ako disciplinárne alebo kárne previnenie". Rodičia dieťaťa sa voči uzneseniu odvolali a prípad bol postúpený na Okresnú prokuratúru v Rožňave. Róbert a Kristína Tomkovci sa chcú zároveň obrátiť na Úrad pre dohľad nad zdravotníckou starostlivosťou v Košiciach, aby smrť ich syna prešetril.
"Výsledkom vyšetrovania sme boli zaskočení. Hneď sme podali sťažnosť a vec bola postúpená okresnému prokurátorovi. V uznesení stojí, že nebol dokázaný úmysel, teda nenaplnila sa skutková podstata veci. Zároveň však nikde nebolo vysvetlené a objasnené to, prečo lekári synovi neposkytli životzachraňujúci výkon, teda odsatie vzduchu z podhrudnicovej dutiny, ktorý mali urobiť a ktorý by mohol synovi zachrániť život. V dvoch posudkoch sa na to odvolali dvaja znalci," hovorí Kristína Tomková (na fotografii).
Sťažnosť rodičov voči uzneseniu vydanému vo veci smrti Tomáša Tomku posúdi v najbližších dňoch okresný prokurátor. Ak rozhodne, že uznesenie nie je v súlade so všetkými právnymi krokmi, vyšetrovanie bude podľa pokynov prokurátora pokračovať ďalej. V prípade, že prokuratúra rozhodne opačne a uznesenie nadobudne právoplatnosť, vstúpi do veci riaditeľ nemocnice, v ktorej dieťa zomrelo a skutok sa bude posudzovať ako disciplinárne alebo kárne konanie. "Uznesenie som zatiaľ nedostal, preto sa k veci nemôžem vyjadriť. Keď usúdim, že došlo k porušeniu postupov zo strany lekárov, budem samozrejme konať. Zatiaľ sa mi však nezdá, že by došlo k nedbanlivosti. Pripúšťam, že k odsatiu vzduchu u pacienta malo dôjsť," uviedol riaditeľ nemocnice Vladimír Langer.
Tomáš Tomko sa narodil 12. mája 2004 na gynekologicko-pôrodníckom oddelení Nemocnice sv. Barbory v Rožňave. O dva dni neskôr, o pol deviatej ráno zomrel. Podľa záverov znalcov z odboru patológie došlo u dieťaťa k pneumotoraxu, ktorý vznikol s najväčšou pravdepodobnosťou ako komplikácia syndrómu hyalínových membrán, označujúci sa skratkou IRDS. Podľa patológa je dychová tieseň, ktorá vznikla následkom pneumotoraxu, okamžitou indikáciou pre urýchlené odsatie vzduchu z podhrudnicovej dutiny. Tento výkon však rožňavskí lekári u malého Tomáša nevykonali. Znalec tu poukazuje na fakt, že nie je možné vylúčiť, že by k úmrtiu dieťaťa nebolo došlo, ak by mu lekári vzduch z pľúc odsali. Zároveň však nemožno vylúčiť jeho smrť vzhľadom na základnú diagnózu - IRDS, ktorá je vo väčšine prípadov smrteľná.
"Chcem vedieť, prečo Tomáškovi neodsali vzduch. Chápeme, že ochorel, ale ak existuje možnosť hoci len päť percent, že by mohol žiť, nech mi kompetentní povedia, prečo mu ten vzduch z pľúc neodsali. Dovtedy nebudem mať pokoj. V uznesení, ktoré sme dostali z polície, nie je ani zmienka o tom, prečo...," tvrdí K. Tomková, ktorá sa so smrťou syna nevyrovnala dodnes.
Svoju sťažnosť už adresovala aj Úradu pre dohľad nad zdravotníckou starostlivosťou v Košiciach, od ktorého očakáva jasné a zrozumiteľné vysvetlenie, prečo jej syn, ktorý sa narodil ako zdravé dieťa bez vrodenej choroby, po dvoch dňoch zomrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer