vyrovnali svojim počítačovo zdatným vnukom, dohodla sa partia postarších ľudí na tom, že si pôjdu rozšíriť vedomostný obzor do počítačovej učebne, ktorú zriadilo mesto.
Šancu vedieť pracovať s PC si nenechal ujsť ani nezamestnaný 58-ročný Mikuláš Bednár z Rožňavy, zaradený do programu aktivačných prác, ktoré mu ponúklo mesto. Pri svojej práci v kancelárii musí využívať aj počítač, a tak sa vybral "do školy". "Do databázy nahadzujeme rôzne údaje. S počítačom som už pracoval, no teraz sa učím, ako robiť s tým-ktorým konkrétnym programom," usmieval sa hanblivo M. Bednár.
"Pán Bednár je veľmi šikovný, snaží sa držať tempo so skupinou a vôbec pri ňom nie je cítiť vekový rozdiel," pochválil svojho žiaka o dve generácie mladší učiteľ, 23-ročný Peter Máte. "Hoci sa s počítačom stretli až vo vysokom veku, ide im to dobre. Som milo prekvapený. Sú snaživí, poctivo si robia poznámky, vidieť, že sú to učitelia na dôchodku. Chcú tak veľmi, veľmi vedieť robiť s počítačom, že to až cítiť. Prezradili, že sa im doma vnuci vysmievajú - babka, dedko, ty to nevieš. Rozhodli sa to vnukom ukázať'," s úsmevom vysvetľuje záujem starších ľudí o počítače ich učiteľ.
V rámci projektu Šanca bez bariér spolupracuje mesto Rožňava s istou softvérovou firmou a neziskovou organizáciou (NO) Mosty. V zmluve, ktorú tieto inštitúcie medzi sebou podpísali, sa firma zaviazala bezplatne nainštalovať v mestom vyhradenej učebni trinásť počítačov spolu s potrebnými programami. Mesto zabezpečilo priestory aj učiteľa a vyčlenilo finančné prostriedky na prevádzkové náklady. Možnosť učiť sa tak získali aj nezamestnaní, sociálne znevýhodnení a zdravotne postihnutí ľudia. A to bez toho, aby za to museli zaplatiť.
Jedným z takých frekventantov je aj 36-ročný Zdenko Javor z Rožňavy. Aj on je nezamestnaný a získané vedomosti z oblasti výpočtovej techniky chce v budúcnosti uplatniť pri hľadaní práce. "Po ukončení kurzu získajú frekventanti osvedčenie o práci s PC. Mesto investovalo do nábytku asi 30-tisíc korún a rovnako znášame mesačné náklady vo výške 5-tisíc korún na prevádzku," vysvetlil zástupca primátora v Rožňave Dionýz Kemény.
Podľa jeho slov však nebude učebňa slúžiť len pre frekventantov kurzov. Aj obyvatelia Rožňavy, ktorí si budú chcieť nájsť informácie na internete, napísať žiadosť do zamestnania či životopis, majú možnosť prísť do učebne a urobiť tak bezplatne. Projekt potrvá do apríla 2006 a ak sa mesto rozhodne prevádzkovať učebňu aj naďalej, bude ju mať k dispozícii. Všetky počítače mu ostávajú natrvalo. Mesto bude musieť znášať len prevádzkové náklady a platiť učiteľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer