Donovalovej (na fotografii) prichádza ročne v priemere len desať ľudí, ktorí sa chcú z rôznych dôvodov nechať vyšetriť na HIV. Pod toto nízke číslo sa podpísala vo väčšej miere hanba. Jedným z tých, ktorí sa nehanbili a nebáli dať vyšetriť, je 28-ročný Erik z Rožňavy. Toto vyšetrenie absolvoval už dvakrát.
"Samozrejme, nenechal som sa testovať v Rožňave, ale šiel som do Košíc. Prvýkrát som šiel na testy v čase, keď som sa dozvedel isté nepríjemné informácie o mojej, dnes už bývalej, partnerke. Bolo to pred troma rokmi. Myslím si, že každý, kto má nechránený či náhodný styk, by toto vyšetrenie mal absolvovať. Nie kvôli iným, ale hlavne kvôli sebe," myslí si mladý Rožňavčan.
Ako ďalej hovorí, "necítil som strach či obavy, skôr som chcel mať istotu. A ľudia, ktorí striedajú partnerov, by tú istotu mali mať. Tam by testovanie bolo podľa mňa vhodné aj raz ročne."
Z celkového počtu 153 evidovaných HIV pozitívnych na Slovensku sú štyria ľudia z Gemera. Traja z týchto štyroch mužov už ochoreli na AIDS, u jedného choroba ešte neprepukla a jeden z nakazených už zomrel. Epidemiológovia sa svorne zhodujú na tom, že neoficiálne čísla pozitívnych na HIV sú v Gemeri podstatne vyššie, nakoľko nie celá gemerská populácia sa nechala na HIV testovať. Napriek tomu ambulancie, ktoré pri týchto vyšetreniach zachovávajú absolútnu anonymitu, ostávajú takmer prázdne. "Ročne v priemere vyšetríme desať ľudí. Nie všetci sú však priamo z nášho okresu. Mali sme tu ľudí z Košíc, z Revúcej a dokonca aj z Nitry," uvádza A. Donovalová. Ako ďalej hovorí, najčastejšie sa testovať nechajú ľudia vo veku od 20 do 24 rokov.
"Testovala som už aj 16-ročnú dievčinu, ktorá prišla po dovolenke od mora, kde získala isté letné zážitky. Vždy, keď príde do ambulancie pacient, snažím sa zistiť, prečo prišiel. Na základe získaných poznatkov sa ho snažím buď upokojiť, usmerním ho, alebo ho na vyšetrenie pozvem o tri mesiace," vysvetľuje A. Donovalová.
Tri mesiace je v tomto prípade čas, keď sa vyšetrením krvi už dá zistiť, či sa pacient pri nechránenom styku alebo vnútrožilovej aplikácii drog nainfikoval vírusom HIV. Podľa skúseností A. Donovalovej sa k testovaniu na HIV stavajú zodpovednejšie homosexuáli. "Táto skupina obyvateľstva má vo všeobecnosti viac informácií a ak sa už stane, že u nich dôjde k nechránenému styku s rizikovým partnerom, prídu rovno po troch mesiacoch. Podstatné však je, že na vyšetrenie idú. Javia sa mi zodpovednejší," myslí si A. Donovalová, v ambulancii ktorej sa homosexuál už tiež ocitol.
HIV v jednotlivých krajoch Slovenska
Na Slovensku bolo od roku 1985 do septembra 2005 evidovaných 153 HIV pozitívnych občanov. Z toho 37 osôb už ochorelo na AIDS. Podľa krajov najviac - 84 - pozitívnych prípadov pozitívneho HIV bolo zistených v Bratislavskom kraji, na druhom mieste sa ocitol Košický kraj, kde sa dosiaľ zistilo 22 prípadov HIV. Najmenej HIV pozitívnych bolo v Prešovskom kraji, kde do tohto roku zaznamenali len 3 prípady. Vo vekovej skupine 0 až 15 rokov sa zatiaľ na Slovensku vírus HIV nezistil. Podľa prenosu sa najčastejšie vírus prenášal homosexuálnym spôsobom a to až v 62 percentách. Na druhom mieste bol heterosexuálny spôsob prenosu - 27,5 percenta, 8,5 percenta infikovaných sa nakazilo nezisteným spôsobom a 1,3 percenta infikovaných sa nakazilo intravenóznou aplikáciou drog. (zdroj: RÚVZ so sídlom v Rožňave)
(zur)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer