trest odňatia slobody na tri roky, ktorý si odsedel v prvej nápravnej skupine. Počas väzby sa s ním manželka rozviedla a po návrate na slobodu sa už nemohol vrátiť do bytu, v ktorom predtým býval. Vyštudovaný inžinier tak kvôli odsúdeniu prišiel o prácu i domov...
Ak by bol však odsúdený až teraz, jeho život mohol vyzerať úplne ináč. Dnes by mu mohol sudca udeliť trest, ktorý by nemusel stráviť za múrmi väzenia, ale povinnou prácou. "Niekedy sa za menej závažný trestný čin udelil neprimerane prísny trest. Zákon totiž v niektorých prípadoch nariadil dolnú hranicu trestu za spáchaný skutok, minimálne podmienku. Ak počas nej vykonal odsúdený čo i len maličkosť, šiel sedieť natvrdo. Teraz máme široké možnosti odsúdiť páchateľa tak, aby si uvedomil, čo urobil, ale aby zároveň nebol dopad na jeho odsúdenie neprimeraný," myslí si JUDr. Ondrej Labancz z Okresného súdu v Rimavskej Sobote. Už teraz vie, že sa nebude brániť udeleniu takéhoto trestu. "Budeme prihliadať na závažnosť spáchaného skutku, na povahu páchateľa, na možnosť jeho nápravy. Bude sa skúmať motív, miera zavinenia a mnoho ďalších aspektov. Isté však je, že v niektorých prípadoch má trestanie prácou lepšie výchovné účinky, než poslať prvoodsúdenca rovno za mreže," myslí si O. Labancz.
O necelý mesiac tak budeme môcť v uliciach gemerských miest stretnúť odsúdencov, ktorí si budú prácou pre štát, obec, alebo organizáciou, ktorá sa zaoberá kultúrou, humanitou, či inou verejne prospešnou prácou, odpykávať svoj výkon trestu. Sudca môže trest povinnou prácou udeliť páchateľovi, ktorý spáchal napríklad trestný čin z nedbanlivosti, porušoval domovú slobodu, alebo vykonal krádež. Horná hranica trestu za jednotlivé skutky však nesmie presiahnuť päť rokov. Odsúdený tak bude musieť počas osobného voľna odpracovať od 40 do 300 hodín práce, za ktorú nedostane zaplatené. S takýmto trestom však musí súhlasiť aj samotný odsúdený.
"Dôležité je, že ak odsúdený nevedie riadny život počas výkonu trestu povinnej práce, nedodržiava obmedzenia alebo neplní povinnosti, ktoré mu uložil súd, probačný a mediačný úradník podá návrh na premenu trestu povinnej práce alebo jeho zvyšku na trest odňatia slobody. Ak je odsúdený napríklad na 100 hodín verejnoprospešnej práce, musí tento trest odpracovať do jedného roka od udelenia. Za každé neodpracované dve hodiny si potom natvrdo odsedí jeden deň," dodáva O. Labancz.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer