medzi stánkami rezonovala už od rána, je predaj a rezervácia trhových miest.
Obchodníci o ňom hovoria ako o polnočnej seanse, stretnutí upírov, či bosoriek. "Môj syn sa už smeje, keď sa s manželom radíme, kto kam pôjde predávať. Keď si idem rezervovať miesto, syn mi povie: čo mami, ideš do Rožňavy na polnočný zraz bosoriek?," hovorí podnikateľka z Košíc.
Podľa jej slov sa predajcovia medzi sebou o Rožňave a spôsobe rezervácie miest na jarmoky bavia už so smiechom. "Prisámveru, raz sa dohodneme a prídeme v pyžamách. Potom nech príde televízia, zatancujeme mestským úradníkom kankán. Ľudí sa nepýtajte, nepovedia vám nič, boja sa," kričala pani z vedľajšieho stánku.
"Nepoviem vám meno. Lebo vzapätí mám kontrolu, alebo mi budú na úrade robiť problémy na budúci rok," hovorí ďalší podnikateľ, ktorý predáva kožene výrobky a pokračuje. "Toto som nezažil nikde. Veď je to na hanbu. V každom meste, kde som doposiaľ predával, majú zoznam predajcov. Každý rok mi pošlú pozvánku, ja ju vyplním, zaplatím šek, pridelia mi miesto a vybavené," vysvetľuje podnikateľ.
Jeho kolega krúti hlavou tiež. "Chodíme sem každý rok z Humenného. V noci prídem, zapíšem sa, odídem, prídem ráno, zaplatím. Prečo to nerobia tak, ako inde? Na benzín miniem 1 800 korún," hovorí Ján, ktorý čakal na to, kedy sa k nemu dostane petícia, v ktorej predajcovia žiadajú mesto Rožňava, aby zmenilo spôsob rezervácie predajných miest. Tvrdí, že predávať na jarmokoch je jeho obživa. "Naše remeslo nám však nikde neznepríjemňujú tak, ako tu v Rožňave. Nepáči sa mi ani to ako to tu je organizované. Dnes som prišiel ráno o pol šiestej, nebolo tu ani nohy, nikto z organizátorov. Čo sa týka predaja miest, je to pod úroveň. Zvolen, Lučenec, Bánovce nad Bebravou, všade vám pošlú prihlášku. Je to jednoduché, nemusíme míňať peniaze na benzín," hovorí Ivan z Lučenca.
Podnikatelia z rôznych miest sú znechutení. Na otázky odmietajú odpovedať a hovoria, "čo sa zmení? Nič. Aj minulý rok ste sa pýtala, s čím sme spokojní, s čím nie. A tento rok znova problémy, nič sa nezmenilo," hovorí podnikateľ z Humenného. "Prišli sme o dvanástej v noci. Mrzli sme celú noc, lebo bola vypnutá elektrina. Za toto miesto sme zaplatili 7 500 korún. O dvanástej bolo povolenie stavať stánky, ale elektrinu nám nedodali. Do rána nikde nikto. Ráno mi elektrikári povedali, že zapnú prúd na obed o dvanástej. Uprosil som ich a zapli nám ju o deviatej," hovorí podnikateľ z občerstvením.
Jeho kolega sa sťažuje aj na to, že mesto nedalo k dispozícii vodu tak, aby jej bolo dostatok, hoci aj za tú podnikatelia s občerstvením platia. "Po prvé hadica žiadna, do bandasky sa voda nedá poriadne nabrať, tlak je taký slabý, že 20 minút som čerpal vodu do 25-litrovej bandasky. O hlúpych polnočných lístkoch už ani nehovorím," dodáva Humenčan.
Nuž, atmosféra je na tohtoročných trhoch "hustá". Či sa v budúcnosti niečo zmení k lepšiemu, alebo nie ukáže až čas. Jediní, ktorí sa na nič nesťažovali a nebola im ani zima, boli konzumenti hriatô, vareného vínka a burčáku.
(zur)
Primátor: Zmenám sa nebránime, požiadavky musia byť relevantné
Primátor Rožňavy František Kardoš na margo sťažností podnikateľov tvrdí, že "je to otázka pohľadu na vec. My sa nebránime zmeniť niečo k lepšiemu, ak si to situácia vyžaduje. Argumenty podnikateľov, tak, ako sa dostali ku mne teraz, sú podľa môjho názoru irelevantné."
Podľa jeho slov sa nebude brániť tomu, aby došlo k zmenám v spôsobe rezervácií trhových miest. Ak podnikatelia chcú, majú dať podľa Kardoša návrh. Prerokovať a schváliť ho však musí Mestské zastupiteľstvo v Rožňave. "Všeobecne záväzné nariadenie mesta týkajúce sa predaja jarmočných miest je platné. Zmeniť ho môžu poslanci a to aj na návrh obyvateľov mesta," dodal primátor Kardoš.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer