Krutý výchovný prostriedok však mal svoje pozitíva. "Skutočne sme verili, že na Luciu vychádzajú medzi ľudí strigy a aspoň v ten deň sme sekali dobrotu. Naše matere tak hovorili. Dokonca sa tradovala historka, ako strigy brali mlieko kravám a potom sa premenili na žaby. Jednu takú, veľkú ako ropucha, raz chytil istý gazda v chlieve, lapil ju za nohu, prešmaril ponad chliev a na druhý deň tú ženu videl, ako kríva. A to musela byť tá striga," hovorí 68-ročná Mária Brdárska z Rejdovej.
Jej manžel, 71 ročný Ján prevracia očami. Na veci má evidentne iný názor. "Ja som tomu nikdy neveril, ja som bol komunista," prehlási, za čo si vyslúži zahriaknutie svojej manželky. Ján sa však nedá. "Každá žena bola potencionálna striga. Možno len zato, že jej druhé závideli, že bola pekná," kývne rukou Rejdovčan.
Tak či onak, ľudia pred zlými silami chránili. O polnoci na Luciu natreli dvere a zámky chlievov cesnakom a nakreslili ním kríž. To vraj odháňa všetkých tých, ktorí chcú rodine uškodiť. Aj Ján ho kreslil, hoci na čary neverí. Isté je, že noc na Luciu mala magickú moc. Čary mali ochrániť majetok. Známy je napríklad stolček, ktorý si musel gazda vyrobiť sám, bez jediného klinca. "Od Lucie až do Štedrého večera musel každý deň na tom stolčeku niečo urobiť. Hoci ho len ohobľovať. Keď chcel vidieť, kto v dedine je strigou, po štedrovečernej omši si musel sadnúť na krížne cesty aj so stolčekom, urobiť okolo neho kruh a keď tie strigy aj prišli, tak ho ten kruh ochránil, aby z neho dušu nevytriasli," pokračuje M. Brdárska.
Jej manžel síce stolček má, aj ho sám vyrábal, ale na krížne cesty nikdy nesadal. "Aj tri stolčeky mám! Ale nemajú účinok, keď ich nerobíte tak, ako to treba. Každý deň od Lucie do Vianoc dajakú robotu na ňom odviesť... A už vôbec si nepamätám, žeby niekto na krížne cesty sadal, aby tie strigy videl," smeje sa Ján. Na jedno však predsa len verí. "Keď som chodil s vozom a koňmi, vždy, keď mi cestu skrížila dajaká žena, stalo sa nešťastie. Buď sa pokazil voz, alebo som sa prevrátil. To je tak, ešte aj za každou vojnou sú ženy," krúti hlavou.
Jeho žena s tým nesúhlasí. "Ale no! Mali sme strýca, ktorý mal liečiteľské schopnosti. Ale toho nikto nevolal strigôň! Vedel zázračne liečiť dobytok," hovorí.
"Ale to viete, že prečo? Lebo celý život len so statkom robil," nachádza ďalšiu odpoveď neveriaci Ján.
Jeho manželka mu však predkladá ďalšie dôkazy o magickej sile Lucie. "O polnoci nám, dievčatám, kázali, aby sme sa išli umyť do potoka, prejsť cez brod a do rána sa nám bude snívať, za koho sa vydáme. Dakomu sa možno aj. Ale mne brada zamrzla, kým som došla domov, tak ja už ani neviem, či sa mne s mojím mužom snívalo, či nie," povie a Ján znovu len smeje a neveriacky krúti hlavou.
Súčasný trend je znovu mágii naklonený, dokonca aj mladé dievčatá už čarujú. Ján proti tomu nič nemá, dokonca to schvaľuje. "Len nech. Lebo teraz už len ten big bordel pozerajú".
Ako predpovedať počasie podľa Lucie
Od dnešného dňa až do Štedrého dňa si každý deň treba zapisovať, aké je počasie. Treba ho sledovať 12 dní preto, aby sa vedelo, aké bude počasie počas dvanástich mesiacov v budúcom roku. "Ak bude na Luciu jasno, znamená to, že január bude jasný. Ak bude na ôsmy deň snežiť, august bude upršaný," hovorí M. Brdárska.
Jej manžel to skúšal pred dvomi rokmi a vyšlo to. "Napríklad na Luciu doobeda som si zapísal jasno, o dvanástej zamračené, večer pršalo. Do dvanásteho januára bolo pekne, do dvadsiateho bolo zamračené a potom už len pršalo. Skúste a uvidíte," odporúča Ján, ktorý na predpoveď počasia podľa Lucie verí ako na jediný zvyk z týchto magických dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer