veľký problém - nový zákon o pohrebníctve. Ten stanovuje najmä živnostníkom, zaoberajúcim sa prevozom mŕtvych do domov smútku, také podmienky, že ich nedokážu splniť.
"My napríklad mŕtvych len prevážame, nerobíme obrady. Podľa nového si musíme zaobstarať auto s chladiarenským zariadením. To by problém nebol a súhlasím s tým. Takmer nemožné je však splniť ďalšiu podmienku zo zákona zariadiť si špeciálnu miestnosť, v ktorej budeme mŕtvych obliekať a robiť servis s tým spojený. My máme firmu v radovej zástavbe, to si predsa dovoliť nemôžem. Neviem si predstaviť, ako by reagoval sused. Čo keď bude mať z toho strach, alebo sa mu to jednoducho nebude páčiť?! Čo ja s tým urobím?" Zákon považuje O. Ďuriška za likvidačný.
Doteraz fungovala firma tak, že keď v dedine niekto zomrel, auto vyrazilo z Revúcej, zamestnanci nebožtíka doma obliekli do smútočného odevu a previezli do toho domu smútku, do ktorého si pozostalí želali. "Teraz máme ísť pre mŕtveho, naložiť ho do auta a nahého ho previezť do našej firmy, do tej miestnosti, kde by sme ho prezliekli a až tak ho môžeme previezť do domu smútku. Veď to je pritiahnuté za vlasy," myslí si O. Ďuriška. Keď si spočítal, aké náklady sú spojené so splnením všetkých podmienok v novom zákone, vyšli mu niekoľko státisícové sumy. Aká bude budúcnosť firmy, to nevie. Má dva roky na to, aby sa zákonu prispôsobil.
Ďalšie pohrebníctvo v Revúcej prevádzkuje mestská firma. "Nás ten zákon nepoloží, lebo spravujeme cintorín, obchod s pietnymi predmetmi, robíme obrady a z toho všetkého sú príjmy. Skôr to ohrozí malých podnikateľov, ktorí mŕtvoly len prevážajú," hovorí správca pohrebníctva a cintorína Štefan Kováč. Chladiarenským zariadeniam príliš naklonený nie je, ale uznáva, že trojhodinový prevoz nebožtíka pri 30 stupňovej horúčave si to vyžaduje.
Preto sa v pohrebníctve už striedajú rôzne firmy, ponúkajúce inštaláciu chladiarenskych zariadení v rôznych cenových reláciách - od 100 do 200-tisíc korún.
Kvetinárstva nie sú pohrebné služby
Katarína Molčanová je majiteľkou rožňavského pohrebníctva už dlhé roky, ale nad sťažujúcimi sa podnikateľmi, prevážajúcimi nebohých, len krúti hlavou. Podľa nej každý živnostník v tomto odbore sa mal možnosť oboznámiť sa s návrhom zákona už rok pred jeho schválením a zariadiť sa podľa neho. Chladiarenské auto používa už vyše roka.
"Problém vidím aj v tom, že pohrebnými službami sa nazývajú i obchody s pietnymi predmetmi. Ale hlavná činnosť pohrebníctva spočíva v službách okolo zosnulého! No títo podnikatelia základné požiadavky na fungovanie pohrebnej služby nespĺňajú. Nemajú špeciálne miestnosti na úpravu ľudských pozostatkov, chladiarenské zariadenie so stálou teplotou do 5 stupňov, materiálno-technické vybavenie na prevoz, kanalizáciu na dezinfikovanie pohrebného vozidla, autá... Ale registrujú sa ako pohrebné služby. A potom sa sťažujú, že je zákon zlý. Výhovorky, že nemáme na to čas či peniaze, neobstoja. Zákon musí každý dodržať. Nielen inkasovať za prevoz, ale aj investovať..."
Zákon bol podľa K. Molčanovej upravený preto tak, aby sa nedehonestovali telá zosnulých. Lebo neraz sa stalo, že sa nebožtík neoblečený kládol do rakiev, neodborne sa s ním manipulovalo bez rukavíc. "Zákon je upravený tak, aby pohrebná služba vedela poskytnúť všetko v rámci požadovaných služieb stanovených zákonom aj požiadavkami pozostalých. Žijeme už predsa v Európskej únii".
(ela)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer