každom kroku, no obavy o svoje deti tým zahnať nevie.
Zvlášť ju vystrašila informácia o tom, že v Rožňave kontrolovali policajti desať zariadení a stopy po drogách našli v ôsmych podnikoch a jednej strednej škole. Matka sa nevie ubrániť dojmu, že nech robí doma akúkoľvek prevenciu, jej chlapci nie sú stále dosť dobre chránení.
"Ja som z toho zhrozená! Stále mojim deťom hovorím o tom, aké sú drogy zlé. Chcem, aby ich vnímali ako najväčšiu hrozbu. Pri mladšom synovi sa mi dokonca stalo, že sa rozplakal a povedal, že keď bude starší, na diskotéku ani nepôjde, lebo čo keby ho zastavil nejaký díler. Zatiaľ sa spolieham na to, že bývame na dedine a nie priamo v Rožňave a kým chlapci dorastú do veku, kedy by ich mohol nejaký díler otravovať, vsugerujem im, že je to zlé".
Rožňavčanka Ildikó Barbieriková má doma 10-ročnú dcéru a drog sa obávala už pred niekoľkými rokmi. Stále má pocit, že nech by jej vštepovala čokoľvek, jej dieťa nebude pred drogami nikdy dostatočne chránené. Najmä keď sa drogy vyskytujú v Rožňave takmer všade. "Je to niečo strašné a vážne sa toho bojím. Myslím, že rodičia sa obávajú hlavne obdobia puberty. Ako ja mám vedieť, či som svoju dcéru pripravila na pohyb v meste bez dozoru dobre?! Ako ju budem môcť pustiť niekde na diskotéku, keď sa takmer v každej našli drogy?! O strednej škole ani nehovorím! Tu nepomôže viera v dobrú výchovu, ani presviedčanie, že snáď sa to môjmu dieťaťu nestane. Pri takých šokujúcich výsledkoch kontrolnej akcie sa s problémom musí robiť niečo konkrétne a nie o ňom len hovoriť ," potvrdzuje matka obavy mnohých rodičov o nečinnosti kompetentných.
Obe ženy sú okrem toho, že sú matkami, aj učiteľkami v materskej škole v dedine blízko Rožňavy. Sami už deti učia, ako odmietnuť od cudzieho človeka čo i len cukrík. Ich skúsenosti z debát s rodičmi ukazujú, že v dedinách nevedia o drogách takmer nič. "Myslia si, že drogy predávajú len tí, čo chodia v čiernych autách a majú vyholené hlavy. To, že to môže mať vo vrecku stredoškolák, o tom ani netušia. A stále majú pocit, že sa o tom síce píše, ale že je to ďaleká hrozba. Nemajú vôbec prehľad," hovorí G. Gallová. I. Barbieriková navrhuje začať s prevenciou hneď na prvom stupni základných škôl, no nie tak, ako sa to robí teraz. "Nehovoriť deťom o drogách suchými rečami, lebo to aj tak nepočúvajú. Treba im premietať filmy, nech vidia dôsledky užívania drog a nech to majú stále pred sebou. Z teoretických prednášok si to nevedia ani len predstaviť. Nemajú pred sebou príbeh konkrétneho človeka, ktorý sa s drogou stretol a vie, aká je to hrozba. Keby takých pozávali do škôl, výsledky by boli iné. Veď sa musíme prispôsobiť dobe a dnes ich už musíme naučiť na modelových situáciách, ako sa zachovať, keď ich zastaví díler. Aby vedeli, ako tú drogu odmietnuť".
Pripomíname, že mesto Rožňava zorganizovalo v spolupráci s miestnymi a maďarskými špecialistami kontrolnú akciu v desiatich zariadeniach v meste. V deviatich našli stopy po marihuane a pervitíne.
Samospráva prijíma opatrenia
Situácia s drogovou scénou v Rožňave je vážnejšia, než sa predpokladalo. Samospráva sa preto rozhodla urýchlene prijať opatrenia. Podľa návrhu, ktorý včera dostali aj poslanci mestského zastupiteľstva, budú koordinátori základných škôl (ZŠ) spracovávať prehľadné informácie o drogách pre rodičov. Tí ich dostanú na rodičovských združeniach. Alternatívou sú letáky, distribuované do každej domácností v meste. Kontroly pohostinstiev budú častejšie. Kontrolovať budú sporadicky aj vedenia ZŠ. Pri komisii školstva, kultúry, mládeže a športu sa vytvorí poradný orgán na riešenie sociálnopatologických javov v Rožňave. Drogová scéna a poznatky o nej sa budú naďalej monitorovať a spracuje sa z nich špeciálna štúdia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer