pracovných miest, ktoré podľa primátora Ladislava Dubovského (na snímke) majú vzniknúť v pripravovanej priemyselnej zóne. Na poslednom mestskom zastupiteľstve sa tornaľskí radní uzniesli na jednom: čím skôr, tým lepšie.
"Len aby tak bolo, ako si aj predsavzali. Už sa dosť nasľubovali nových pracovných miest. Čakal som a nikdy sa nič neudialo. Vždy som musel odísť do zahraničia. Uverím až vtedy, keď sem niekto pritiahne nejakých investorov. Dovtedy si myslím, že je to len zbytočné kecanie o niečom, čo je, ako vzduchová bublina," myslí si o plánoch poslancov mesta 29-ročný Gustáv z Tornale.
Primátor L. Dubovský však nevidí budúcnosť až tak pesimisticky. "Priemyselná zóna u nás bude," prehlásil rezolútne. "Doposiaľ sme stáli na výkupe pozemkov, v časti, kde má priemyselná zóna stáť. Ide o 20 hektárov pôdy. Takmer polovicu už máme, o druhej sa rokuje, prebiehajú súdne spory, ktoré sa však vyvíjajú v náš prospech."
Tornale by tak mali v budúcnosti zavítať investori z Nemecka. V priemyselnej zóne, kde má nájsť prácu 800 ľudí, sa majú vyrábať autosúčiastky a svoje miesto tam nájde aj drevovýroba. Výšku preinvestovaných financií dnes primátor odhadnúť nevie, nakoľko s oboma investormi ešte len prebiehajú rokovania. O akú značku v prípade autosúčiastok pôjde však zatiaľ tají. "Zatiaľ sa o tom zmieňovať nebudeme, aby investor neustúpil. Ak všetko pôjde tak, ako doteraz, základný kameň priemyselnej zóny položíme už onedlho, teda začiatkom roka 2006. Len v prvej fáze, teda pri výstavbe hál a montážnych liniek nájde prácu v Tornali asi 300 ľudí," nádeja sa L. Dubovský.
Konečnú realizáciu výstavby predpokladá najneskôr do roku 2009 až 2010. "Potom sa investori začnú poberať smerom na Ukrajinu a do Rumunska. Musíme to stihnúť, kým je ešte o nás, o Slovensko, záujem," myslí si primátor. Mladí nezamestnaní Tornaľčania sú však skeptickí. "Neviem, čo na to povedať. Dobre bude, ak sa zóna naozaj postaví. Ak nie, lebo to niekto niekde zase zbabre, budeme robiť v zahraničí. Radšej by som bol ale doma. Mám tu ženu a malú dcéru," povedal Július, ktorý za prácou odchádza pravidelne do Čiech.
Výkup pozemkov pod nádejnú priemyselnú zónu pozastavili pred časom súdne jednania. Bývalá mestská "eseročka" dala mestské pozemky do správy súkromným firmám. Tie následne skrachovali, zanikli a s nimi zanikli aj vlastnícke vzťahy. "Predaj mestských pozemkov prebehol dosť "nečisto". Dúfam, že nám dá súd za pravdu a my sa konečne pohneme z miesta," dodal optimisticky primátor.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer