nebolo dosť. O tých cenách som bol doteraz presvedčený, že je to naopak, ako tvrdí autor článku. Na rade prípadov ma presvedčil, že nemám pravdu. Z 29 prípadov vybraných produktov iba 6 je drahších, respektíve na nich treba dlhšie pracovať a 20 produktov zarobíme za kratší čas, ako predtým. Ešte pri štúdiu štatistiky nám prednášajúci povedal vzácne poučenie, že z čísiel si máme vybrať vždy tie, ktoré nám vyhovujú pre ten záver, ktorý chceme dokázať. A myslím si, že autor článku sa riadil presne podľa toho.
Udáva, že porovnáva ceny produktov za rok 1989 a rok 2004 podľa času, ktorý je potrebný na tenktorý produkt. Porovnáva však neporovnateľné. Ak by chcel porovnávať vplyv na životnú úroveň obyvateľstva, musel by zohľadniť skutočnosť, že v roku 1989 všetci práceschopní obyvatelia boli zamestnaní, v roku 2004 sa zárobok mohol prepočítať len na tých, ktorí mali prácu. I nezamestnaní, dôchodcovia a zdravotne postihnutí sa majú lepšie? U zamestnaných je skreslená priemerná mzda výškou príjmu zamestnancov niektorých zahraničných spoločností (U.S. Steel, Slovnaft a ďalších), kde mzdy sú 2, 3-krát vyššie, ako v ostatných podnikoch, skresľujú ju aj príjmy špičkových podnikateľov.
Prečo porovnáva autor údaje za rok 2004 až v decembri 2005? Údaje za uplynulý rok mal porovnať najpozdejšie v júni, kedy už mal výsledky za uplynulý rok. V decembri bolo treba vziať do úvahy už i rast nákladov v roku 2005, inak je tzv. analýza neaktuálna. Keď predtým najviac výdavkov na domácnosť sme platili za potraviny, dnes sa to presúva za bývanie a služby spojené s bývaním ako plyn, elektrina a voda. Z označených produktov porovnajme aspoň plyn. V roku 1989 naša rodina platila za 1 meter kubický plynu 0,70, v roku 2004 9,27 a od 1. októbra tohto roku už 12,46. Pokiaľ za obdobie 1989/90 sme platili za plyn celkom 6600 korún, za obdobie 2004/05, ak by sme neboli znížili spotrebu plynu, boli by sme zaplatili 89 824 korún, čo predstavuje 13,6 násobok v porovnaní s rokom 1989. Komu sa takýmto percentom zvýšili mzdy? Škoda, že je to realita, nie mýtus.
V článku autor uvádza, že aj tak majú pravdu tí, ktorí tvrdia, že dnes sa žije drahšie, ale nadpis článku je vytlačený mnohonásobne väčším a tučnejším písmom. A keďže pod nadpisom je biele na čiernom veľkými písmenami vytlačené ANALÝZA, tak musím mu dať za pravdu, že jeho analýza platí, žiaľ, iba pre tých 10 percent VYVOLENÝCH, nepochybne vrátane autora.
Ing. Štefan Šmelko, Rožňava
Študenti pripravili recepciu
Dňa 7. 12. 2005 nám spríjemnili pekné predvianočné chvíle študenti Združenej strednej školy Služieb v Rožňave pod vedením riaditeľa školy Ing. Zoltána Mitra a pedagógov. Zaujímavá slávnostná prezentačná akcia a recepcia sa uskutočnila už druhýkrát pod záštitou predstaviť pozvaným hosťom šikovnosť a zručnosť študentov v študijných odboroch kuchár - čašník, cukrár, hotelová akadémia, študijné odbory krajčír a kaderník. Prezentácia sa konala v priestoroch Združenej strednej školy služieb v Rožňave. Krásne naaranžované vianočné tabule pripravili študenti predavači. Majstrovské gastronomické špeciality pripravili študenti z oboru kuchár čašník, cukrár a hotelovej akadémie. Všetky špeciality boli pripravené veľmi vkusne a potešili nielen oči hostí, ale aj ich chuťové poháriky.
Celá prezentácia bola spestrená ukážkami barmanského umenia prípravou kokteilov a flambovaných palaciniek. Zaujímavá bola módna prehliadka a prehliadka účesov, ktoré prezentovali študijné a učebné odbory krajčír a kaderník. Predviedli ukážky spoločenského a slávnostného oblečenia doplnené o kvalitné účesy. Nechýbalo športové, denné oblečenie a účesy. Oblečenie, šaty, doplnky boli obohatené extravagantnými parochňami. Všetky nápady a predstavené oblečenia či účesy , krásne prostredie a bohato prestreté stoly vytvorili študenti pod vedením svojich majsteriek odborov.
Mária Štítnická, Rožňava
Autor: Realita, či mýtus?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer