Unicorn-ESK z Tornale už niekoľko mesiacov zápasí s nedostatkom zváračov. "Ak aj nejakých zoženieme a zaškolíme, po čase odídu za lepším zárobkom, najčastejšie do Maďarska," hovorí Karol Slávik, riaditeľ a spolumajiteľ firmy. Okrem peňazí je príčinou tohto stavu i nízka mobilita pracovnej sily. Podľa Slávika sa nájdu v regióne i schopní ľudia, ale tí sa nemajú ako dostať do práce. Kvôli zrušeniu mnohých spojov je dostupnosť mesta z okolitých obcí najmä vo večerných hodinách veľmi zlá.
Spoločnosť Unicorn-ESK, ktorá sa zaoberá produkciou tvárniacich strojov a strojárenskou kooperačnou výrobou pre domácich a zahraničných partnerov, je najdôležitejším zamestnávateľom v oblasti. Pracuje v nej 160 ľudí a ich počet by mal budúci rok vzrásť. Priemerný zárobok vo firme je okolo 15 tisíc korún. Zvýšenie zamestnanosti bude záležať od využitia kapacít. "Zatiaľ máme nakontrahovanú výrobu do konca augusta," uvádza riaditeľ. Ide o montáž kompletných chladiacich systémov pre cementárne, ktorá má dlhodobú perspektívu. Unicorn vyrobil pred rokom prototyp cementárenského chladiča a cez svojho nemeckého partnera ho dodal spoločnosti Holcim vo Švajčiarsku. Chladič sa osvedčil a jeho výroba bude pokračovať.
"V strojárenstve je v strednej Európe citíť veľkú konkurenciu čínskych a taiwanských firiem", konštatuje Slávik. V segmente tvárniacich strojov ponúkajú nepomerne lacnejšie výrobky. Predávajú ich za ceny tunajších materiálových nákladov. " Za takýchto podmienok môže naša kusová výroba na mieru zákazníka len ťažko konkurovať veľkosériovej ázijskej produkcii," tvrdí Slávik. Táto konkurencia spolu s nárastom cien energií, hutných materiálov a ďalších nákladových položiek spôsobila, že predaj Unicornu oproti vlaňajšku výrazne klesol. Odrazilo sa to najmä v obchode s ohýbačkami trubiek, ktoré tvoria podstatnú časť vlastnej výroby firmy. Najväčší prepad zaznamenala na domácom, ale i poľskom a holandskom trhu. V dôsledku toho musela spoločnosť zastaviť tento rok vývoj a inovačné aktivity.
Napriek nepriaznivej situácii investovala do modernizácie strojového vybavenia asi 10 miliónov korún a ďalšie investície v podobnom rozsahu plánuje i v roku 2006. Hospodárenie skončí s nesplneným plánom, ktorý rátal s tržbami vyše 180 miliónov korún. Tie poklesnú medziročne asi o 6 percent na 157 miliónov. Výrobky z Tornale nachádzajú uplatnenie predovšetkým v cementárenskom, energetickom, drevospracujúcom a baliarenskom priemysle. Väčšina z nich smeruje do Českej republiky, Poľska, Maďarska, Nemecka, Anglicka, Holandska a na Blízky východ.
Spoločnosť Unicorn-ESK, ktorej strojárenská tradícia siaha do roku 1974, sa pôvodne zaoberala iba produkciou tvárniacich strojov. Po roku 1989 začala kooperovať s belgickými, holandskými a nemeckými partnermii. V rokoch 1997 až 2003 investovala do inovácie a vývoja koncepčne nových tvárniacich strojov, čoho výsledkom bolo spustenie výroby moderných a výkonných ohýbačiek. "Posledných sedem rokov bolo pre zachovanie a rozvoj firmy najdôležitejším obdobím. Prijali sme nových konštruktérov a každý rok ponúkli na trh nový stroj," hovorí Slávik. Zvýšili sa tržby, pridaná hodnota, produktivita práce i podiel exportu na výrobe. Unicorn začal produkovať zisk a stabilizoval svoju finančnú situáciu. Tento rok ale postihol firmu čiastočný útlm, ktorý by nemal podľa jej majiteľov trvať dlho.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer