Silvestra. Potom až do konca januára bude pre verejnosť uzatvorená.
"Cez zimné sviatky k nám prichádzajú najmä rodičia s deťmi," povedal správca jaskyne Oto Lorinc. "Aj teraz ich je tu niekoľko desiatok," dodal.
Do jaskyne sú počas dňa štyri 45-minútové vstupy, tak to bude i na Silvestra. "Najväčšia návštevnosť je tu síce v letnom období, ani zimné sviatky však návštevníkov neodrádzajú," pripomína správca. Ako dodáva, paradoxne má jaskyňa svojich návštevníkov nielen pri slnečnom počasí, ale aj keď prší. "Ľudia nechcú moknúť a dožadujú sa častejších vstupov," hovorí.
Po Silvestri bude nasledovať mesačná prestávka, jaskyňu opäť otvoria 1. februára 2006. V jarných mesiacoch by k tradičnej prehliadke mala pribudnúť aj možnosť návštevy v environmentálnej učebni. Budú v nej k dispozícii počítače a premietať sa budú filmy o jaskyniach a jaskyniaroch.
Domica je jednou z najdlhších slovenských jaskýň. Na slovenskom území meria viac ako 5 km. Z maďarskou jaskyňou Baradla, ktorá má ešte ďalších 20 kilometrov chodieb, tvorí jeden celok. Z bohatej sintrovej výplne sú typické štíty a bubny, kaskádové jazierka, cibuľovité stalaktity a pagodovité stalagmity. V jaskynnom systéme sa zistilo až 16 druhov netopierov. Dominantný je podkovár južný, ktorý vytvára najpočetnejšiu kolóniu na Slovensku. Okrem toho je tu najvýznamnejšie jaskynné nálezisko bukovohorskej kultúry z neolitu (4000 rokov pred n. l.). Unikátny je nález hrotu oštepu zo starej doby kamennej spred 35 000 rokov. Stará Domica bola známa oddávna. Sprístupnená je od roku 1932. V súčasnosti prevádzkované časti merajú 1315 m, z toho plavba 140 m. Tá je však podmienená výškou vodnej hladiny v podzemnej riečke Styx. V súčasnosti je jej hladina nízka a zamrznutá a preto uzavretá.
Autor: Domica (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer