liečebni. Ani jeden z nich nedostane priepustku, hoci ten, kto mohol, strávil Vianoce doma s rodinou. "Je to priveľké riziko, v poslednú noc v roku sa alkohol leje potokom a pre pacientov je to obrovské pokušenie," tvrdí riaditeľ OLUP MUDr. Oleg Martinove.
Zatvorená za dverami ústavu ostala aj istá dievčina. "Mladá 18-ročná baba prišla do liečebne rozpitá ako starý chlap. Od svojich 13 rokov nebola triezva," uvádza príklad O. Martinove. Silvester je pre abstinujúcich alkoholikov zaťažkávajúcou skúškou. Ľudia sú zásobení alkoholom, všade sa ponúka s prianím všetkého dobrého. "Alkohol však nie je a nikdy nebude ničím dobrým, ak sa pije v neprimeranom množstve," hovorí lekár.
Z vyše dvesto pacientov v liečebni tvoria drvivú väčšinu alkoholici. U tých, ktorí sa nachádzajú v aktuálnej liečbe, je podľa O. Martinove priveľké riziko recidívy v prípade návratu domov v čase "alkoholických osláv". "Ostanú tu. Oslavy si zariadia sami, budeme mať bohatý kultúrny program. Pacientom beží terapia a preto sa aj na Silvestra rozprávame o tom, aké to bolo v minulosti, koľko zla napáchal alkohol v ich životoch," vraví O. Martinove. Ako ďalej tvrdí, alkoholizmus nie je v žiadnom prípade morálny úpadok človeka, alebo charakterová chyba. "Je to riadne pekelná, smrteľná choroba. Na rozdiel od iných, sa však dá úspešne liečiť. Alkohol je na Slovensku ešte stále drogou číslo jedna, hoci nelátkových závislosti pribúda. Najnovšou novinkou je závislosť na internete. "Osemnásťročný chlapec presedel pred počítačom tri neuveriteľné týždne. Nejedol, nepil, len surfoval. Doslova vysušeného ho priviezli do nemocnice, z ktorej keď sa vrátil, posadil sa rovno pred počítač. Toto bol signál na to, aby prišiel k nám," opisuje novoty v oblasti závislosti O. Matinove.
Kým internetových maniakov je zatiaľ pomerne málo, alkoholikov z roka na rok pribúda. Smutná štatistika ukazuje aj na fakt, že kým pred tridsiatimi rokmi bol klasickým alkoholikom 45 až 55-ročný muž, dnes sa do liečebne dostávajú 18-roční mladí ľudia, pričom závislosť na alkohole začína po štyroch až piatich rokoch.
Nadchádzajúci Nový rok prinesie okrem iného aj zdražovanie alkoholu. Podľa O. Martinove to však nič nezmení na množstve vypitom alkohole na jedného obyvateľa. "Bude sa menej jesť, nebudú sa kupovať detské šaty, ale alkohol sa bude kupovať vždy. Nepomôže ani zdraženie, pôjde len o naplnenie štátnej kasy," myslí si O. Martinove. (zur)
do rámca !!!
Slovač chľastá najvyššiu ligu
Za jeden rok pripadá na hlavu každého obyvateľa Slovenska vypitých 240 pollitrákov piva, 14 litrov vína a 13 litrov borovičky, ktorej pollitrové balenie je najobľúbenejšou fľašou medzi slovenskou populáciou. V uvedenom však nie je zahrnutá doma vypálená pálenka a víno či alkohol dovezený zo zahraničia. Hrôzostrašné čísla ešte doplníme o ďalšie. Bývalé Československo sa v pití alkoholu pohybovalo na 11. až 13. mieste. Dnes nám v celosvetovom meradle pitia alkoholu patrí "prekrásna" štvrta priečka. V pití čistého 40 a viac percentného destilátu sme však neprekonateľní majstri sveta a patrí nám dokonca prvenstvo. "Nechceme nikoho strašiť, ani robiť na ľudí bu-bu-bu. Tieto čísla však poukazujú na to, že alkohol je katastrofa. Pohár vína či pohárik alkoholu po ťažkom dni uvoľňuje stres a napätie. Konzumovať ho na litre však znamená len jedno - nešťastie, rozbitie rodiny, smútok, samotu a v najhorších prípadoch i smrť," dodáva O. Martinove.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer