Pri čine ho pristihli. Vyťal tam síce len pár stromov, no ich hodnota sa v tejto národnej prírodnej rezervácii pohybuje okolo dvoch miliónov korún! Podľa slov, ktoré „drevorubač" adresoval ochranárom a polícii, nebol si vedomý toho, že rúbe v jednom z najvzácnejších a najochraňovanejších území Slovenska. Zrejme si nevšimol ani všadeprítomné tabule, ktoré na túto skutočnosť upozorňujú. Je to len jeden z prípadov, ktoré sa podarilo objasniť. Dôvodom výrubov je stále zvyšujúca sa cena za energie na vykurovanie.
"Potreba palivového dreva na kúrenie, zvlášť vzhľadom na súčasné vysoké ceny plynu, je pochopiteľná a samozrejmá, ale je potrebné dbať na to, aby nedochádzalo k poškodzovaniu prírodných hodnôt krajiny. Z laického pohľadu ide o výruby nehodnotných, poškodených, ba až bezcenných stromov, ale z pohľadu ochrany prírody ide o významné negatívne zásahy a narušenia chránených ekosystémov," hovorí lesník Národného parku (NP) Slovenský kras v Brzotíne Ing. Zdeno Bekes.
Už dávno neplatí, že krádeže dreva majú na svedomí len obyvatelia rómskej menšiny. Vlastné drevo si vyrubujú aj majitelia a užívatelia pozemkov, no bez potrebných povolení. Vydáva ich obecný úrad alebo Obvodný úrad životného prostredia. Stromov ubúda najmä v okolí ľudských obydlí, ale už aj v ťažko prístupných častiach planín Slovenského krasu. "Len v národných prírodných rezerváciách nám v roku 2005 vznikli škody za šesť miliónov. Na ostatnom území národného parku sme vyčíslili spoločenské škody na viac než 18 miliónov," dodáva Z. Bekes.
Ochranári upozorňujú na možnosť legálneho získavania dreva na základe súhlasu na výrub. Ich skúsenosti však ukazujú, že pre ľudí je jednoduchšie klčovať les a risknúť, že ich pri tom nikto nechytí. "Snažíme sa im vysvetľovať, aký to má negatívny vplyv na prírodu, že napríklad poškodzujú nenahraditeľné funkcie spoločenstiev brehových porastov a že robia miliónové škody. Síce nám prikyvujú, ale prax ukazuje, že zvyšujúca sa cena plynu má predsa len väčší vplyv na ich konanie".
Okrem preventívnych prednášok je tak jedinou možnosťou dobrovoľných strážcov prírody neustále kontrolovať, robiť pochôdzky a sankcionovať.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer