chodili po vodu do domácností a ostatok umýval riad a bravčové črevá na jaternice a klobásy počas práve prebiehajúcej zabíjačky. Romantika však bola vynútená. Voda v tejto dedine v okrese Rožňava prestala tiecť kvôli triviálnej chybe, zlej organizácii vo vodárňach. Nebolo tam človeka, ktorý by bol schopný počas 24 hodín opraviť závadu na elektromotore, poháňajúcom čerpadlo v nádrži pri prameni. Na rožňavskom dispečingu sa totiž čakalo až do soboty. Až dvaja ľudia tam hútali, zohnutí nad telefónnym zoznamom, z ktoréhoto hypermarketu by asi mali doviezť súčiastku. Ktovie, dokedy by sa čakalo, kým by starosta Hrhova nepriniesol riaditeľa vodární v Revúcej až z domu.
Je piatok okolo 19. hodiny. Starosta Hrhova Arpád Szepesi nestíha dvíhať telefóny a odpovedať rozhorčeným ľuďom, prečo znovu netečie voda. "Teraz som prišiel z roboty! Čo sa mám okúpať v potoku?!," zahučí podnikateľ Jozef Csorba. O pár minút veruže ide. Vonku je mínus 5, 6 stupňov, no umýva sa, ako to len ide. "Predsa nepôjdem do postele špinavý!," nervózne podotkne. "To nie je prvýkrát, čo nejde voda. To nemajú náhradný elektromotor? Ja im ho namontujem, ak nie sú schopní!". Starosta medzitým počúva ďalšie sťažnosti. "Cenu za vodu vedia dvíhať! Ale služby tomu nezodpovedajú ani zďaleka," sú asi najčastejšie slová, ktoré dedinčania omieľajú starostovi. Poruchu starosta nahlasuje na rožňavský dispečing. Dostáva odpoveď: "Situácia sa vyrieši v sobotu ráno". V sobotu ráno dostáva odpoveď, že "vecou sa bude zaoberať energetik". A. Szepesiho to už prestáva baviť. Sadá do auta a priamo od dispečera v Rožňave žiada telefónne číslo na riaditeľa vodární. Zamestnanec odmieta, lebo vraj to má zakázané. Nepomáha ani naliehanie, že je havarijný stav.
To sa však starostovi už naskytá pohľad ako z komédie. "Dvaja ľudia stoja bezradne nad telefónmi, že komu majú zavolať, v ktorom hyperkamerete by zohnali súčiastku, ako danú situáciu riešiť a poruchu odstrániť," krúti hlavou starosta. Hrhovčania medzitým hromžia, v domácnostiach nemôžu prakticky nič robiť. Priška Herczegová nosí vedrá vody od nižšie bývajúcich susedov, ktorí ešte aký taký tlak majú. Mária Bartóková je pripravená od piatkového večera. Je už zvyknutá, že akonáhle sa zníži tlak a vyzerá to, že voda znovu nebude, naberá vodu do nádob. Starosta sa na rožňavskom dispečingu nebabre a ide pre riaditeľa Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s., odštepného závodu v Revúcej Stanislava Prcúcha priamo domov. Až tak sa veci dávajú do pohybu. O 15.30 si ľudia môžu vydýchnuť, voda opäť tečie.
Zlyhal ľudský faktor
Rožňava - "Prečo nemali náhradný motor? Stojí niekoľko pár tisíc korún. Sú povinní zaobstarať si náhradné diely. Celej havárii sa mohlo predísť," myslia si Hrhovčania. "Ešte vlani sme mali v pláne, že, že vymeníme technológiu čerpacích staníc v niekoľkých dedinách vrátane Hrhova. Dodávateľ však meškal, preto to urobené ešte nie je. A preto sme nemali ani náhradu," hovorí S. Prcúch a dodáva, že technológia sa bude meniť na jar.
Nezanedbateľnou otázkou ostáva organizácia na dispečingu, reakcie zamestnancov a pripravenosť promptne riešiť havarijné situácie. "Je pravdou, že rožňavský dispečing je akýmsi pseudodispečingom. Ale od prvého februára sa mení organizácia práce. Dispečing bude stopercentne funkčný a zlepší sa aj kvalita práce tak, aby mali ľudia za ceny aj adekvátne služby," dodáva riaditeľ vodární a sľubuje, že problém sa opakovať nebude. Za patovú situáciu v Hrhove podľa neho môže fakt, že "zlyhal ľudský faktor". (ela)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer