sa starosta Roman Goldschmidt dočkal. "Ministerstvo kultúry nám poslalo 450-tisíc korún na jej rekonštrukciu. Súrne sme ich potrebovali, lebo s opravou sme chceli začať ešte vlani na jeseň. Takto začneme, až keď pominie sneh ," hovorí. Vstupná brána vyše 700-ročnej pamiatky, najvyššie položeného hradu na Slovensku, je jedinou časťou hradu, ktorá ostala ako tak pokope. Ale je v havarijnom stave. Časť múra už spadla, niekoľko rokov klenbu podopiera drevená konštrukcia. Starosta hovorí, že je to hlavne kvôli bezpečnosti turistov. "Brána sa nakláňa na severozápadnú stranu, a časť múru, ktorá vypadla, je na juhovýchodnej strane," vysvetľuje starosta. Turistov o stave pamiatky informuje tabuľa, podľa ktorej cez ňu môžu prejsť "len na vlastnú zodpovednosť". Podľa statikov by bráne nepomohlo ani lešenie, potrebuje nutne opravu, lebo ohrozuje zdravie turistov.
Brána je jediným objektom zo zrúcanín, ktorý sa obci Muráň podarilo dostať do vlastníctva. "Ostatné časti hradu nepatria nikomu. Hrad vlastne neexistuje, stavba nie je zapísaná v katastri a pozemok patrí štátnym lesom," dodáva starosta. Po tom, ako z peňazí ministerstva vymenia strechu brány, vypadnutú časť zamurujú a spevnia, plánuje R. Goldschmidt žiadať peniaze ďalej. "Dali sme si vypracovať geometrický plán, pretože chceme získať do vlastníctva aj ďalšie ostatky hradu, tak aby celý patril obci. Otázkou budúcnosti sú ďalšie plány, napríklad úpravy okolo hradu a rekonštrukcie zrúcanín, aby okolo nich mohli turisti bezpečne chodiť. A možno by stálo za to urobiť taký projekt, ktorý by zrúcaniny prispôsobil, aspoň čiastočne, pôvodnej podobe hradu".
Do Muráň príde ročne okolo 10-tisíc turistov zo Slovenska i zahraničia. Každého zaujíma predovšetkým hrad na brale Cigánka, položený v 1000 metrovej výške nad morom. Naskytne sa mu krásny výhľad, musí si však vyšliapať 6 kilometrov od dediny až k vstupnej bráne. "Každého upozorňujeme pre túrou, aby na seba dával pozor, že k zrúcanine ide len na vlastnú zodpovednosť," hovorí riaditeľ Správy Národného parku Muránska planina Marcel Uhrin. K hradu ho dovedie náučný chodník. V týchto dňoch je síce vyčistený, ale na niektorých miestach ho môže krížiť spadnutý strom od ťažkého snehu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer