musia na základe odporučenia psychológa rozhodnúť aj o tom, či ich dieťa strávi ešte jeden rok v materskej škole, alebo nastúpi do špeciálnej ZŠ (ŠZŠ). Ako hovorí riaditeľ ŠZŠ internátnej v Rožňave Ladislav Gríger, "buď k nám nejaké detí prídu, alebo nie. Predminulý roky sme nemali ani jedného prváka, tohto roku ich máme jedenásť," hovorí riaditeľ. "Po tom, keď sa školy 'zasýtia', začne koncom septembra vyraďovanie. V školách sa zistí, že dieťa nenavštevovalo škôlku, nemá základné návyky, pošlú ho k psychológovi a ak rodičia súhlasia, prestúpi k nám," vysvetľuje riaditeľ.
Ladislav Gríger zároveň odmieta tvrdenia, že v špeciálnych školách sú deti, ktoré tam nemajú čo robiť. Tieto deti nemajú mať psychickú, ale sociálnu zaostalosť. " Mnoho detí z menších dedín či osád trpí nielen sociálnou, ale aj diagnostikovanou psychickou zaostalosťou. V školách si ich však radi podržia. Keď ich potom v piatom, šiestom ročníku ZŠ nezvládajú, žiaci dva, trikrát prepadnú a naberú záporné tendencie, radi sa ich potom zbavia," dodal Gríger.
V Rožňave si 250 detí podelí päť ZŠ. Revúčania majú možnosť prihlásiť svojich 129 školopovinných detí do troch škôl a v jelšavskej ZŠ sa prvým písmenkám bude v septembri priúčať asi 80 deti. V obci Lubeník prebehne zápis do prvého ročníka až vo februári.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer