väzbe ich prepustili na základe rozhodnutia senátu banskobystrického Krajského súdu (KS).
Ten totiž akceptoval ich sťažnosť na jej predĺženie do 9. februára. Stíhajú ich ďalej na slobode. Dílerom šéfoval 45-ročný Zoltán I, ktorý dovážal metamfetamín (takzvaný pervitín) z Česka. Ďalej k dílerom v Tornali, Rimavskej Sobote, Lučenci a Brezne ho distribuovali jeho najbližší spolupracovníci Martin D. a Peter K. Pri zadržaní policajti našli v rezervnom kolese auta Zoltána I. deväť kilogramov červenej látky - zmes fosforu a efedrínu. Polícia ďalej zadržala 1,3 milióna korún v hotovosti, zbrane, 595 tabletiek extázy, 10 kilogramov marihuany a 1,5 kilogramu pervitínu. Hodnota drog bola najmenej tri milióny korún. Pôvodná ročná väzobná lehota sa im končila začiatkom novembra. Prokurátor po tom, ako sa na neho obrátil vyšetrovateľ, požiadal príslušný okresný súd o jej predĺženie do mája 2006. S tým, že je potrebné vykonať ďalšie úkony, vycestovať do Česka, oboznámiť obvinených s výsledkom vyšetrovania a potom ukončiť spis a podať obžalobu. Súd však väzbu predĺžil len do 9. februára s odôvodnením, že je možné tieto úkony dovtedy urobiť.
"Voči predĺženiu väzby podali obvinení sťažnosť. Argumentovali, že sú v nej viac ako rok, vo vyšetrovaní sú veľké prieťahy, vyšetrovateľ zo štyroch mesiacov konal iba počas jedného. O sťažnosti rozhodoval senát KS vlani 29. decembra. Po preštudovaní spisu dospel k záveru, že vyšetrovateľ naozaj nekoná priebežne a sťažnosti obvinených vyhovel. Ôsmich z väzby prepustil, deviaty v nej zostáva, pretože jemu ešte neuplynula ročná väzobná lehota," uviedol sudca KS Jozef Mikluš.
Vyšetrovateľ listom oznámil, že nekoná, pretože nemá trestný spis ani jeho koncept, ktorý je podľa neho na súde a konať bude až mu ho vráti. Na súde však bol len originál spisu, koncept mal buď vyšetrovateľ, alebo prokurátor. Spis mal už v čase, keď sa s ním oboznamoval KS, približne 1 700 strán. Po ďalších úkonoch ich podľa Mikluša pribudne asi 300 a jeho preštudovanie prokurátorom bude časovo náročné. "Senát KS mohol rozhodnúť alibisticky a ponechať obvinených vo väzbe do 9. februára, čo však neurobil. Orgány činné v trestnom konaní si musia uvedomiť, že ak máme spravodlivo rozhodnúť o prípadoch závažnej trestnej činnosti, musíme ich aj rýchlo objasniť. Súd nebude zakrývať nečinnosť iných orgánov tým, že bude donekonečna predlžovať väzobné lehoty," zdôraznil Mikluš. Dodal, že ak sa preukáže, že obvinení trestný čin spáchali, bude voči nim vyhlásený spravodlivý rozsudok.
Hrozí im nepodmienečný trest osem až pätnásť rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer