ľudí na polovicu, je, zdá sa koniec.
"Úrady práce dostali odporúčanie, aby vzhľadom na finančné prostriedky uspokojili záujemcov o aktivačnú činnosť na nadchádzajúce obdobie. Peniaze na ďalšie obdobie sa budú prideľovať postupne," uviedla v telefonickom rozhovore hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Katarína Belická.
Ako KORZÁR informovala projektová manažérka ústredia práce a rodiny Dagmar Rodinová, "vzhľadom na pridelené finančné prostriedky na začiatku roka 2006 bolo úradom práce, sociálnych vecí a rodiny odporúčané, aby dohody uzatvárali na kratšie obdobie vzhľadom na pridelený rozpočet a počet záujemcov o vykonávanie aktivačnej činnosti," povedala. "Po navýšení finančných prostriedkov, ktoré predpokladáme v mesiacoch február a apríl, budú tieto dohody predĺžené aj na nasledujúce obdobie tak, aby boli uspokojení všetci žiadatelia o vykonávanie aktivačnej činnosti".
Riaditeľka úradu práce v Rožňave Dana Lacková na margo vyjadrení z ústredia hovorí. "Je mi ťažko sa vyjadrovať k stanovisku ústredia. Starostov obcí sme ešte v decembri minulého roka informovali o rozpočte, ktorý bol daný ústredím len v obmedzenej výške. Podľa ďalších informácií z ústredia sme starostov opakovane informovali o finančných možnostiach úradu, ako aj o možnom navýšení rozpočtu. V tom čase som im však nevedela, a ani dnes neviem osobne zaručiť, že bude dostatok finančných prostriedkov na celý rok pre akýkoľvek počet aktivovaných," uviedla riaditeľka.
Obce sa teda mohli rozhodnúť, či chcú polovičný počet ľudí na celý rok a potom postupne navyšovať množstvo ľudí podľa pridelených peňazí, alebo celý počet dohodnutý na 6 mesiacov. "Dohody sme uzatvárali oboma spôsobmi podľa stanoviska starostu obce," vysvetlila Lacková. "Okrem informácií, ktoré dostali vedúci oddelení aktívnej politiky trhu práce na porade k tejto veci, nie je žiaden písomný pokyn zo strany ústredia k organizovaniu aktivačných prác. Z výsledkov tejto porady vyplynulo, že úrady práce zabezpečujú aktivačnú činnosť výlučne v rozpätí dostupných finančných prostriedkov. Z toho vyplýva, že pre zachovanie celkového počtu uchádzačov o zamestnanie je jediným riešením uzatváranie dohôd na kratšie obdobie".
Starosta obce Hrhov v Rožňavskom okrese Arpád Szepesi na margo zvolenia si jednej z možných alternatív uviedol: "Ak by nám niekto ešte v decembri zaručil, že budú peniaze na celý rok, uzatvoríme zmluvy na kratšie obdobie a zamestnáme všetkých, ktorí o aktivácie majú záujem. Tak to však vyznelo, že peniaze neskôr už nebudú, nuž sme zvolili alternatívu: radšej menej ľudí, ale celý rok," povedal Szepesi.
Keďže ústredie tvrdí, že peňazí bude dostatok, uľavilo sa aj ostatným starostom. Tí dúfajú, že od februára budú môcť zamestnať všetkých, ktorých museli nateraz postaviť bokom a ktorým ubudlo z domáceho rozpočtu 1700 korún.
"Chválabohu. Už môžem odvolať ochranku," hovorí s iróniou starosta obce Slavošovce. Tam sa nezamestnaní Rómovia vyhrážali, že začnú kradnúť a prestanú platiť energie, pretože im neumožnili vykonávať aktivačné práce. V obci, kde o peniaze prišlo viac ako 140 ľudí, museli kvôli nepokojom volať aj policajné zložky, aby sa rozzúrený dav upokojil. Riaditeľka Lacková tu však poukazuje na fakt, že ak chce vo februári uzatvoriť dohody s ďalšími aktivantmi, musí jej ústredie ešte tento mesiac financie na február navýšiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer