tieto tvory vliezajú do vlasov a zamotávajú sa do nich, už, našťastie, nikto neuverí. "Sprevádzal som skupinu návštevníkov a idúc po turistickom chodníku v jaskyni, naskytol sa nám pohľad na tri visiace netopiere nad našimi hlavami. Dalo mi trochu práce presvedčiť pani v stredných rokoch, aby pod nimi pokojne prešla, že jej nič neurobia. Nedajbože pokračovať v ceste! Ku východu z jaskyne mala už len 100 metrov, späť po trase 700 metrov. No ona sa chcela vrátiť. Podarilo sa nám ju však presvedčiť," spomína šéf jaskyne Domica Ottó Lőrincz na jeden z mála zážitkov, pri ktorých návštevníkov chytala z netopierov panika. Deti, tie výskali od radosti, že vidia živú lietajúcu myš.
"Teraz už ľudia reagujú úplne inak, už z nich strach nemajú. Dokonca niektorým, ktorých problematika zaujíma viac, než povedzme geológia, musím výklad prehliadky prispôsobiť. Samozrejme, záleží od návštevníka. Niektorých zaujíma len voda a člnkovanie v jaskyni. Pri prelete netopiera ich zastihne moment prekvapenia a mňa potom paľba otázok. Bojujeme za to, aby ich ľudia akceptovali, vysvetľujeme, že to nie sú žiadne pekelné zvieratá. V Domici máme 16 druhov a hoci sa ich počet mení, štandardne je ich približne 1500 až 2-tisíc kusov," dodáva O. Lőrincz a upresňuje, že k najvýznamnejšiemu druhu patrí podkovár južný. To, že sa vyskytuje v Domici alebo v maďarskej susednej jaskyni Baradla, je rarita. Je to totiž mediteránsky druh živočícha.
V týchto dňoch prebieha v podzemných úkrytoch, jaskyniach i banských štôlniach zimné sčítavanie netopierov. Organizuje ho Správa Národného parku (NP) Slovenský kras so sídlom v Brzotíne. "Za týždeň sme narátali 55-tisíc netopierov! Z celoslovenského počtu tvoria asi 80 percent. To znamená, že Slovenský kras je najvýznamnejším územím s najväčšou koncentráciou netopierov. Je ich tu 18 druhov a všetky sú chránené," povedal Štefan Matis zo Správy NP.
Sčítanie však nikdy nie je „na chlp" presné. V menších priestoroch, kde sa rátajú netopiere na stovky, ich vedia spočítať po jednom. Vo väčších priestranstvách vedia ochranári urobiť len hrubý odhad práve viditeľného počtu a vynásobiť počtom ďalších kusov. Pri Zádielskej tiesňave našli napríklad v uplynulých dňoch 50-tisíc večerníc malých. V Slovenskom krase je asi 70 podzemných úkrytov, kde netopiere prezimujú. Patria k nim hlavne nesprístupnené jaskyne, lebo netopiere si vyhľadávajú úkryty, kde nebudú rušené návštevníkmi. Sčítavanie bude prebiehať až do marca, preto 55-tisíc kusov nie je konečné číslo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer