Štítnickí záchranári patria k rožňavskej centrále. Jej primárka MUDr. Anna Vidóová hovorí, že čas, za ktorý sa zdravotníci budú vedieť dostať k pacientom okolo Štítnika, sa skráti o desať minút.
"Stanica v Štítniku bude mať svoju vlastnú sanitku a vlastný personál. Efektívnejšie a hlavne rýchlejšie budeme vedieť ošetriť obyvateľov, ktorých je v spádovej oblasti okolo 10-tisíc. Doteraz sme sa z Rožňavy do Štítnika vedeli dostať za desať minút, teraz u nich budeme okamžite".
Ľudia v spomínanej časti Rožňavského okresu potrebujú záchranárov často. "V lete je veľa havárií na kopci Hrádok, cesta je preplnená nákladnými autami. Pri Ochtinskej aragonitovej jaskyni je veľa turistov a v neposlednom rade, aj chorobnosť v obciach je vysoká. Obyvateľstvo je prestárle," hovorí šéfka záchranárov.
Štítnická záchranka pokryje oblasť od Honiec až po koncové dediny ako Hanková, či Čierna Lehota. Prevádzka bude nepretržitá. Rožňavská centrála záchranky rozšírila svoje stanice do okrajových častí regiónu už natoľko, že rýchla zdravotnícka pomoc je omnoho efektívnejšia, než pred rokmi. Príkladom je otvorenie stanice v Dobšinej, z ktorej vie doraziť sanitka do členitého terénu napríklad v Dedinkách alebo v Stratenej o dvadsať minút rýchlejšie, než predtým z Rožňavy. Svoje vie o tom aj starosta Dediniek Milan Ogurčák.
"Vlani sme tu mali poľských skautov, mladých stredoškolákov, ktorí u nás kempovali. Jeden z nich si však tak nešťastne zarezal do ruky, že nôž skončil takmer v kosti. Dali sme mu tlakový obväz, chlapec bol na odpadnutie a medzitým som volal záchranku. Tým, že je stanica v Dobšinej, dorazili k nám do desiatich minút a to ani nevyrážali priamo zo stanice, alebo boli niekde v teréne. Keby bola záchranka len v Rožňave, ako predtým, tak aj pri maximálnej snahe by sme sa ich dočkali do 20 až 30 minút. Rýchlejšie to nejde," pochvaľuje si dobšinskú stanicu starosta obce v jednej z najčlenitejších častí okresu. "Toto bol príklad, pri ktorom by nejakých päť minút rolu nehralo a o život toho chlapca nešlo. Ale môže sa stať iný prípad, keď by napríklad 20 minút čakania stálo život človeka. Preto podporujem zriaďovanie staníc aj v iných mestách, než v Rožňave, aby bola pomoc rýchlejšia," dodal.
Čakanie na pomoc sa skrátilo aj v najnehodovejšej časti okresu, okolo hlavnej cesty 1/50 medzi Plešivcom a Tornaľou. Aj v Plešivci totiž už úspešne funguje stanica s vlastnou sanitkou a personálom. "Nenahrádzame všeobecných lekárov, ale ktokoľvek potrebuje našu pomoc, sme tu pre nich. Stačí, ak ľudia zatelefonujú na 155, alebo 112 a pomoc poskytneme hneď. Samozrejme, ak by v tom čase bola niektorá zo sanitiek najbližšej stanice v teréne, posielame na miesto iné sanitné vozidlo z inej prevádzky. V prípade nevyhnutnej pomoci môžu prísť pacienti do staníc aj osobne," hovorí A. Vidóová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer