však hľadajú márne, keďže ani v jednom z nami oslovených miest v Gemeri nie sú nainštalované koše na toxický odpad.
Mestá a obce pritom za psov vyberajú poplatky, no okrem chýbajúcich košov nie sú nikde zriadené ani výbehy, či psie parky. Ak si štvornohý miláčik urobí potrebu priamo na ulici, jeho majiteľ to odignoruje a nachytá ho pri tom všetkom policajt, riskuje mastnú pokutu až do výšky tisíc korún.
"Lady, tak sa volá naša fena, chodievame venčiť okolo bloku, alebo na dlhšie trasy okolo potoka. Takú pokutu by som ale nezaplatila. Ja mám záujem zozbierať po nej to, čo vykadí, no kam to mám potom dať?," pýta sa dôchodkyňa z Rožňavy a s istou dávkou recesie dodáva: "Mám to nosiť domov do záchodu?!".
Odhliadnuc od predstavy splachovania exkrementov v domácich toaletách však zákon takéto odpratávanie psej potreby nedovoľuje. Psí exkrement je totiž toxický odpad a ten nemá čo robiť v kanalizáciách.
Psíčkari sú teda "nahratí". Ak by totiž policajti začali sledovať psov a ich majiteľov, na pokutách by za krátky čas vybrali poriadny balík peňazí. "Zákon sa musí dodržiavať vždy. Bežne udeľujeme pokuty, ak dôjde k porušeniu VZN o čistote a poriadku v meste. Osobne ako človek však neviem, či je pokutovanie správne, ak majiteľ psa nemá kam exkrement odpratať," myslí si náčelník Mestskej polície v Rožňave Ernest Schuller.
Psíčkarom však svitá na lepšie časy. Rožňavskí radní sa situáciou s košmi na toxický odpad mienia zaoberať v dohľadnom čase. "My o tom nielen uvažujeme, ale koše aj musíme zabezpečiť. Vyžaduje si to však čas," uviedol prednosta Mestského úradu v Rožňave Ján Štefan. Koľko času na inštalovanie košov mesto potrebuje, však nepovedal.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer