nesmie tipovať, s úsmevom odvetil: "Ale, veď je to len bingo za 5 korún".
Hazardné hry patria do skupiny označenej "nálepkou" - mladistvým zakázané. Aj napriek zákazu, ktorý upravuje zákon, sa v herniach, stávkových i tipovacích kanceláriách objavujú školopovinné deti, ktoré ani svojím vzrastom nevyzerajú na to, že im minulo osemnásť. Bez väčších problémov si však v istých prevádzkach zatipujú, alebo zahrajú na výherných automatoch.
"Tipovať chodím pravidelne. A v stávkovej kancelárií stretávam aj mladých. Ak im pracovníčka tiket nezoberie, tak sa dohodnú s niekým starším a ten im tiket podá," hovorí 31-ročný Rožňavčan, ktorý je v stávkovej kancelárii ako doma.
Problém s mladistvými nepopiera ani samotná majiteľka istej kancelárie v Rožňave. "Je s tým problém. Naši pracovníci majú striktný zákaz prijímať tikety od mladistvých. No často sa nám stane, že keď im ho odmietneme, deti si nájdu ochotného dospelého a ten im tiket podá. Dokonca máme aj takých, ktorí prídu s rodičmi a tí im hazardovať povolia," povedala majiteľka kancelárie.
Napriek jasnému zákazu majú niektorí rodičia na vec iný názor. "Môj syn má 12 rokov a tipovať mu dovolím. Vie výborne predpokladať, predvídať, kto aký zápas vyhrá, ovláda všetky športy, sleduje prenosy. Dovolili sme mu vsadiť len 20 korún a výhru vyberieme my rodičia a uložíme mu ju. Alebo mu za ňu niečo kúpime. Dohodli sme sa na jasných pravidlách a ak ich prestane dodržiavať, dohody končia," vysvetľuje matka 12-ročného futbalistu z Rožňavy, ktorá si neželala byť menovaná.
Kontrolovať to, či mladiství tipujú alebo hrajú na výherných automatoch, je v kompetencii daňových úradov (DÚ). Čo sa Rožňavy týka, kompetencia štátneho dozoru nad hazardnými hrami prešla na Daňový úrad v Spišskej Novej Vsi. "Od 1. mája 2005 má túto právomoc okrem daňového úradu aj mestský úrad či obvodný úrad, ako povoľujúci orgán, respektíve vydavateľ individuálnej licencie prevádzkovateľovi hazardnej hry pomocou výherných prístrojov," vysvetlil Vladimír Šolc z DÚ v Spišskej Novej Vsi.
Za porušenie zákona hrozí prevádzkovateľovi hazardnej hry pokuta vo výške od 100-tisíc do 500-tisíc korún. Mestá, a to ani v spolupráci s políciou, však kontroly zamerané bytostne na hazard mladistvých nevykonávajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer