Pri Roštári zastrelili orla skalného za stotisíc korún!
Brzotín/Roštár Pri Roštári v okrese Rožňava ktosi zastrelil najväčšieho slovenského dravca, orla skalného. Jeho spoločenská hodnota predstavuje
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
minimálne 100-tisíc korún. Z tohto vzácneho druhu sú pritom v širokom okolí len tri páry!
Jeden z nich lietal v nedeľu nad Roštárom, a zrejme prinízko. Neznámy strelec ho totiž trafil len raz, ale presne do hrudníka. "Strela preletela pravým krídlom, vošla do hrudníka a na jeho ľavej strane vyletela von," hovorí zoológ zo Správy Národného parku (NP) Slovenský kras Milan Olekšák. "Páchateľ nechal zviera zmietajúce sa v kŕčoch na zemi. Predpokladáme, že sa zľakol krúžku, ktorým bol vták označený pred štyrmi rokmi na jednom zo slovenských hniezd".
Popoludní ho našla miestna obyvateľka, ktorá sa prechádzala po poľnej ceste za obcou. Orol ležal na zemi v kroví a zo zobáka mu ešte kvapkala krv. Ľudia okamžite zalarmovali políciu i ochranárov, pretože krvou zaliaty sneh okolo veľkého a ešte žijúceho dravca dal tušiť, že zviera sa niekto pokúsil zabiť. Ochranári ho ešte chceli zachrániť. "Orol však uhynul pri prevoze do rehabilitačnej stanice na Správe NP," dodal M. Olekšák. Štvorročného a približne 4-kilového vtáka, ktorý pri rozptyle krídiel dosahuje aj dva metre, ešte predtým prezrel veterinár. Potvrdil, že príčinou smrti bol priestrel hrudníka, pravdepodobne guľovou zbraňou.
Nielen pre ochranárov, ale aj pre laikov je zarážajúce, ako môže niekto zastreliť takýto vzácny druh zvieraťa, z ktorého je len pár kusov. "Ani na trofej by mu ten orol nebol, lebo ani na chovateľských výstavách sa nevystavujú. Na preparát takisto nie, lebo guľka telo značne poškodzuje. Že vôbec niekto dokáže niečo také urobiť...," nerozumie činu neznámeho strelca jeden z milovníkov prírody.
Nech si "zastrieľal" ktokoľvek, policajti už zisťujú nielen jeho totožnosť, ale aj to, či to bol zámer, alebo len nechutná zábavka. Ochranári totiž podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre porušovanie ochrany živočíchov. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody až na dva roky. "Toto nezmyselné zabitie je pre nás nepochopiteľné," hovorí M. Olekšák.
Dodal, že pracovníci NP Slovenský kras v spolupráci s mimovládnou organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku monitoruje v oblasti Volovských vrchov a Revúckej vrchoviny tri páry orlov skalných. V zime sa však vyskytujú aj v Slovenskom krase a kotlinách, lebo si tu ľahšie hľadajú potravu.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer