na ktoré je viazaných viac ako 9 miliónov korún z programu SAPARD.
Zákon o delimitáciách je "deravý" a bývalý majiteľ pozemku, Slovenská správa ciest, ho ešte stále nepreviedol na príslušný vyšší územný celok, od ktorého by ho mohla obec následne odkúpiť. Boj s legislatívou a byrokraciou trvá, a tak sa štítnická starostka Katarína Zajacová obrátila rovno na ministerstvo dopravy. "Požiadali sme ho, aby v zmysle zákona o štátnom majetku odsúhlasilo predaj spomínaného pozemku medzi 'cestami' a VÚC Košice, aby sa tak následne dostal do našej správy," povedala starostka K. Zajacová.
Ešte donedávna hrozilo obci, že bude musieť SAPARD-u všetky investované financie vrátiť, keďže jednou s podmienok investovania do opravy súsošia bol aj vlastný pozemok. "Nakoniec nám SAPARD udelil výnimku s tým, že zámer projektu i investície sa splnil, prebehli zúčtovania, obec sa tak mohla vyrovnať aj s realizátorom obnovy súsošia, Združením pre reštaurovanie a obnovu pamiatok Villard," povedala starostka.
Zápis sochy do katastra však musel ísť na cudzie meno, čiže na vlastníka pozemku. Až keď sa pozemok vysporiada, môže obec dať návrh na vklad a sochu slávnostne posvätiť a uviesť "do života". Mariánske súsošie Nanebovzatia Panny Márie stojí v Štítniku od roku 1753. Sapard do jeho obnovy investoval 7,5 milióna korún a 2 milióny investovala obec. Morový stĺp, ako ho dodnes Štítničania volajú, bol postavený podľa kanonickej vizitácie na príkaz Juraja Gyngyössyho. Kanonik, politik a maďarský barokový básnik investoval do sochy rovných 1 000 ríšskych florénov a na jej udržiavanie poskytol ďalších 3 400 vtedajších peňazí.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer