ambulantné psychiatrické liečenie naradil Okresný súd v Rožňave 28-ročnému Karolovi z Drnavy v okrese Rožňava. Je jedným z piatich majiteľov domov a bytov, u ktorých policajti v septembri uskutočnili raziu na vyhľadávanie a zadržanie zbraní. U Karola ich našli toľko, že by nimi mohol vyzbrojiť jednu vojenskú jednotku. Tisícky nábojov, mínometné granáty, krátke, dlhé guľové zbrane, dokonca aj samopal, známy ako škorpión. Zoznam je taký dlhý, že v spise zaplnil asi osem strán.
Zbraňami si zapratal celý dom. Väčšina bola funkčná. Vzorne roztriedené zbrane i strelivo mal poukladané na poličkách. Aj v úložnom priestore postele ležali namiesto posteľného prádla ukážkovo rozmiestnené zbrane. Keď ich už nemal kam dať, poprosil svoju priateľku, aby ich skladovala u seba. A tak sa nechtiac v prípade "viezla" s ním. Tresty si budú odpykávať na slobode.
U Karola zistili znalci, že do miery takmer 25 percent bola znížená jeho schopnosť ovládať svoje konanie. Je totiž závislý na zbraniach a vojenskom materiáli a táto vášeň trvá u neho už od detstva.
Je obvinený z trestného činu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami a z tohto trestného činu bol aj uznaný vinným. "Uložili sme mu trest v trvaní dvoch rokov s podmienečným odkladom výkonu na skúšobnú dobu v trvaní päť rokov, čo je maximálna možná hranica. Všetky zbrane, strelivo, súčasti zbraní, delostrelecké míny a granáty prepadávajú v prospech štátu. Okrem toho sme mu uložili ochranné psychiatrické liečenie ambulantnou formou. Druh závislosti, ktorým trpí, je zriedkavý, bolo potrebné ho posúdiť znalecky," hovorí sudca Okresného súdu v Rožňave JUDr. Arpád Koreň.
Karol uviedol, že keď videl nejakú zbraň, cítil, že ju musí mať. Zberateľskej vášni prepadol natoľko, že ju nedokázal ovládať. Nakupoval ich na burzách a za jednu zbraň neváhal „vysoliť" 40-tisíc korún. Na svoju záľubu minul všetky úspory. Niekoľko rokov chodil s detektorom kovov vyhľadávať muníciu z II. svetovej vojny v okolitých lesoch a planinách. Sám priznal, že to bolo na hranici fanatizmu. Preto aj senát dospel k záveru, že trest by ho mal prevychovať. Dostal zákaz nielen zúčastňovať sa na akciách, kde sa predávajú a predvádzajú zbrane, ale aj vyhľadávať munície v náleziskách. Musí sa liečiť psychologicky, psychiatricky aj medikamentózne a pravidelne chodiť k lekárom na kontroly.
"Chce sa liečiť. Skúšobná doba päť rokov ukáže, že či sa dokáže zaradiť do bežného spôsobu života, alebo bude podliehať tej vášni. Pre okolie nebol nebezpečný, lebo zbrane nepredával, nepožičiaval ani ich nepoužíval. Leštil ich, olejoval, odkladal, pozeral si ich...". Na otázku, prečo nepožiadal o vydanie zbrojného preukazu na zberateľské účely, Karol argumentoval, že zbrane sa snažil zachovať v čo najoriginálnejšom stave. Ak by mal zberateľský preukaz, zbrane by museli zablokovať a znehodnotiť, aby neboli funkčné. Predtým pracoval v rôznych bezpečnostných službách, chcel sa dostať do armády, k polícii, aby mal čo najbližšie k zbraniam. No nikdy sa mu to nepodarilo. Zo zbraní sa teda vytešoval vo svojom súkromí. Senát aj políciu zarazila skutočnosť, že medzi nimi boli aj moderné kusy, ktoré používajú naše ozbrojené zložky...
Karolova priateľka Viera bola uznaná vinnou za pomoc k tomuto trestnému činu, lebo mu poskytla svoje priestory na skladovanie zbraní. Mnohokrát žiadala, aby ich zobral preč a vyhrážala sa mu, že zavolá na políciu, ale neurobila to kvôli vzťahu. Súd na to prihliadal. "Vzhľadom na jej mieru zavinenia sme použili ustanovenie o mimoriadnom znížení trestu pod dolnú hranicu trestnej sadzby. Uložili sme trest v trvaní jedného roka s podmienečným odkladom výkonu na jeden rok," potvrdil A. Koreň.
Ako dodal, súd nemá záujem odstaviť človeka na niekoľko rokov, izolovať ho od spoločnosti, ale predovšetkým výchovne pôsobiť na neho. Až keď to nemá efekt, pristúpi k represívnej forme. V prípade Karola B. bude najdôležitejšie, aby už len pri pohľade na zbraň odolal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer