zavolali zdravotnú pomoc, pretože sa nehýbal a navyše mrzlo. Keď na miesto dorazili "záchranári", zistili, že dotyčným je bezdomovec Pavol. Bol opitý „na mol", no nemal žiadne zranenie, ktoré by potrebovalo lekárske ošetrenie, či hospitalizáciu. Napriek tomu ho záchranári naložili do sanitky a odviezli do nemocnice. Výjazd záchranky a ošetrenie však bezdomovec nezaplatil. Zdravotníci bijú na poplach a tvrdia, že toto je problém sociálneho charakteru. Oni nemajú na jeho riešenie peniaze, starať by sa podľa nich malo mesto.
"Opitého človeka vždy naložíme a odvezieme do nemocnice. Rozhodne ho nenecháme na mieste. Aj keď je to opitý bezdomovec, neprislúcha nám vynášať nad ním ortieľ," povedala primárka rýchlej záchrannej služby v Rožňave MUDr. Anna Vidoóvá.
Jej kolegyňa v Revúcej MUDr. Tatiana Vigodová je presvedčená, že ide o "problém, ktorý by mala riešiť spoločnosť, nie zdravotníci. Takýto človek nikdy neprizná, že bol opitý. On nielenže nezaplatí, ale ako bonus nám vynadá, alebo nás napadne," povedala T. Vigodová.
Po záchranároch prídu na rad lekári, ktorí najprv zistia, či je dotyčný zranený. Ak nie je a nedokáže kvôli stupňu opilosti ani odísť po vlastných, sestry ho umyjú, uložia na psychiatrické oddelenie alebo traumatológiu a nechajú ho vyspať sa do rána.
"Ráno sa taký človek pozbiera, nepovie ani dovidenia a už ho niet. Nikto nám nič nezaplatí. Zdravotné poisťovne totiž neuznávajú jeden deň hospitalizácie a opitosť tiež nie je diagnóza," vysvetľuje riaditeľ nemocnice v Rožňave MUDr. Vladimír Langer. "Je to pre nás obrovský problém. Tu nejde len o jedného človeka, mesačne sa ich nájde aj desať a stojí to tisíce korún. Nemocnica ich musí zaplatiť z vlastného. Ale prečo? Veď my sme akciovou spoločnosťou, nie charitatívnym zariadením a tiež sme boli prinútení správať sa trhovo. Samozrejme, to neznamená, že by sa mohlo niekedy stať, že takého človeka neošetríme, alebo nenecháme u nás prespať. Toto by si nikto zo zdravotníkov nezobral na zodpovednosť."
Zákon v dnešnej dobe nijako neupravuje kto, alebo aké zariadenie by sa malo postarať o opilcov spiacich na verejných priestranstvách. Záchytky, ktoré na tento účel slúžili, už kompetentní zrušili kvôli ich vysokej stratovosti. Jediným riešením problému je spoločná participácia nemocníc, jej spádových obcí a miest. "Sme v počiatočnom riešení tejto veci s mestom Rožňava. Primátor Rožňavy sa nevyjadril negatívne, skôr súhlasil. K spoločnému investovaniu by sa však mali pridať všetky obce, ktoré spadajú do pôsobnosti našej nemocnice. Veď k nám nevozia len ľudí z Rožňavy, ale aj z okolitých dedín," povedal V. Langer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer