niekoľko rokov. "Nemám," hlesla dievčina a nadiktovala meno, priezvisko a názov základnej školy, ktorú navštevuje. "Rodičia vedia, že sedíš v takejto krčme?," zaznela ďalšia otázka. "Nie, ale ja tu čakám len na kamaráta," bránila sa.
Piatkový záťah policajtov, pracovníkov Mestského úradu v Rožňave a úradu práce potvrdil, že v miestnych krčmách nie je problém stretnúť neplnoletú mládež, či dokonca siedmakov a ôsmakov základných škôl. Dokonca je jedno, či ide o dopoludnie, keď majú byť žiaci v školách, alebo večerné hodiny, keď by mali 13, 14-ročné deti sedieť doma. Preventívna akcia tiež ukázala, že alkohol patrí ku koloritu piatkového večera a popíjajú ho aj 16-ročné slečny, ktorým pivo či poldeci kúpia ich starší, už plnoletí kamaráti.
"Nič extra. Dokonca by som povedal, že ich je na piatok večer v krčmách dosť málo. Je len osem hodín, tá pravá zábava ešte len príde okolo desiatej večer," podotkol jeden z členov policajnej hliadky, ktorý sa na akcii zúčastnil. Po počiatočných informáciách a rozdelení podnikov, ktoré sa majú kontrolovať, vyrazili večer o pol siedmej do terénu dve hliadky zložené z policajtov i civilov. Cieľ - kontrola užívania alkoholu mladistvými. "Je ešte skoro, ľudia sa začnú schádzať tak okolo deviatej - desiatej," povedala čašníčka v jednom z prvých kontrolovaných podnikov.
Ďalšia krčma, ďalší mladiství. S alkoholom na stole ich našla tak jedna, ako aj druhá hliadka. "Toto je vaše pivo?" ukázal policajt na poloprázdny pohár, ktorý trónil pred 16-ročnou slečnou. Po prikývnutí už slečna fúkala do drägera. Výsledok na prítomnosť alkoholu v dychu bol samozrejme pozitívny, pila pivo, ktoré jej kúpil plnoletý kamarát. Fakt, že umožnil mladistvej piť alkohol a že ide o priestupok, mu v jeho podnapitom stave vôbec neprekážal. Spísanú zápisnicu podpísať odmietol, rovnako zaplatiť blokovú pokutu. „Šou" však bude mať v jeho prípade svoje pokračovanie v podobe priestupkového konania.
Pokiaľ si niekto myslí, že krčmy obsadzuje mládež len po večeroch, mýli sa. Aj v dopoludňajších hodinách sú naplnené deťmi, ktoré tam trávia čas namiesto toho, aby sedeli v školských laviciach. Na otázku policajtov, prečo nie si v škole, odznievala stále tá istá odpoveď: "Bol som u lekára, idem k lekárovi, čakám na výsledky od lekára".
Majitelia podnikov vedia, že práve mládež vytvára časť ich dennej tržby na nealkoholických nápojoch. Zároveň však situáciu s neplnoletými zákazníkmi označujú za zložitú. "Keď k nám prídu mladí doobeda cez vyučovanie, obslúžiť ich musíme. Nevieme posúdiť, či majú voľno alebo prestávku a vyhodiť ich nesmieme. V jednom prípade sa prevádzkarka snažila dovolať do školy, ktorej študentky sedeli počas vyučovania u nás v podniku. Neúspešne," uviedla majiteľka Šport klubu v Rožňave.
Podľa jej slov by prevádzkovatelia privítali jednotný postup, na ktorom by sa dohodli školy, podniky, mesto i polícia. "Po dohode by sa mohla urobiť smernica, ktorá by nám povedala, ako postupovať, na aké čísla volať v prípade, že prídu deti do podniku cez vyučovanie. Prípadne by mohla vzniknúť dohoda medzi diskotékami, ktorá by hovorila o tom, že do istého veku by sa mládež nevpúšťala. Ak ich totiž vyhodia u jedného, pôjdu ku konkurencii. A na to, aby dnes podnik prežil, sa musí správať trhovo," dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer