kolegom. Nepodarilo sa. Otec rodiny preto premýšľal nad možnosťou dať psíkov do útulku, aby si ich potom odtiaľ niekto zobral. V Gemerskom regióne však neexistuje žiaden. Najbližší je v Košiciach či v Spišskej Novej Vsi, no oba útulky sú preplnené a kapacitne nestačia.
"Utratiť ich nechceme, sú to milé zvieratká, vhodné do rodinného domu. Chytajú dokonca hlodavcov," hovorí mladý muž. Keďže útulky nie sú, mnohí sa štvornohých kedysi miláčikov zbavujú aj tak, že ich jednoducho vyhodia na ulicu. Ľudia sú neraz svedkami toho, ako pri ceste zastaví auto, otvoria sa dvere a po jeho odchode ostane na ceste nechcené šteňa či dospelý pes. Keďže nemajú evidenčnú známku, stávajú sa z nich túlavé psy. A tie zákon dovoľuje utratiť. "Neviem, či je to humánne chytať psov, ktoré nikomu nič neurobili a potom ich usmrcovať. Veď tí havovia za to predsa nemôžu. Má si to ustrážiť majiteľ, tých by mali pokutovať," namieta voči tvrdému zákonu o utrácaní psov 36-ročná Eva z Rožňavy.
Náčelník Mestskej polície v Rožňave Ernest Schuller však tomuto názoru oponuje. "Túlavý pes je hladný. Na to, aby si našiel potravu, chodí po smetiskách a rôznych miestach. Môže byť nosičom kadejakých ochorení. To už nehovorím o tom, že sú prenášateľmi besnoty. Túlavých psov musíme odchytávať, pretože tak chránime hlavne ľudí. Nemôžeme predsa pripustiť, aby bol pes viac dôležitý ako človek. Prípady uhryznutia predsa nie sú ojedinelé," vysvetlil náčelník.
V Rožňave sa robí odchyt túlavých psov dva až štyrikrát do mesiaca, vždy podľa potreby. Uskutočňujú sa aj individuálne odchyty, keď na túlavých psov, ktorí navyše ohrozujú okolie, zavolajú políciu samotní obyvatelia. Povinnosť zriaďovať útulky v mestách však zákon neprikazuje.
Ako prebieha odchyt a utratenie psa
Na odchyt a usmrtenie psa existujú presne stanovené pravidlá a celý proces má byť čo najhumánnejší. "Mesto Rožňava má zmluvu s veterinárnym lekárom, ktorý má na utrácanie psov certifikát. Vlastníme ho aj my, policajti. Keď nájdeme tuláka, odchytíme ho narkotizačnou zbraňou. Psa potom u nás držíme podľa zákona 48 hodín. Ak má evidenčnú známku, upozorníme naňho buď oznamom v mestskej televízii alebo rozhlasom. Väčšinou si pre takéhoto psa príde majiteľ," objasnil Schuller.
Ak tomu tak nie je, nasleduje usmrtenie smrtiacou injekciou. Technické služby mesta Rožňava majú na usmrtených psov špeciálny kontajner, v ktorom sú dovtedy, kým si ich neodvezú pracovníci kafilérie.
(zur)
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer