majú odborne vyškolený personál, špeciálnu techniku, pomôže polícia a dokonca aj protichemická jednotka z vojenského útvaru v Rožňave, ktorá príde infikovanú lokalitu dekontaminovať a dezinfikovať. Na prvý pohľad až veľmi akčne vyzerajúci plán však neznamená, že by mal byť dôvod na paniku. No aj obecné a mestské úrady už dostali pokyny, ako sa správať v prípade, ak nájdu uhynuté vtáctvo.
"V Rožňavskom okrese sú prioritne sledované Hrhovské rybníky. Monitorujeme tam kačice a sťahovavé vtáctvo. V decembri sme urobili špeciálny odstrel piatich kačíc, odobrali sme im vzorky a boli negatívne. Ale teoreticky je možné všetko, hlavne v nasledujúcich týždňoch. Labute sa u nás nechovajú, v okrese nemáme ani žiadne otvorené farmy s chovom vodného vtáctva, ako napríklad v Maďarsku," hovorí riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RvaPS) v Rožňave MVDr. Ladislav Kerpán.
Pre ľudí platí základné pravidlo "nedotýkať sa zbytočne vtáctva, nekŕmiť kačice". Obyvatelia sa už v novembri dožadovali informácií o riziku vtáčej chrípky u mestských holubov. Zatiaľ sa síce nepotvrdilo, ale ich kŕmenie nie je teraz najvhodnejším spôsobom, ako tráviť voľný čas. "Šlágrom" sú labute, no tie v Rožňavskom okrese nik nechová. Aj veľkochovy hydiny sú uzavreté a pod kontrolou. Drobnochovy veterinári monitorujú a každá obec má aj ich zoznam. Pozor treba dávať teda hlavne na vodné vtáctvo.
V Rimavskosobotskom okrese monitorujú veterinári hlave tok rieky Rimava, na ktorej žijú divé kačice, vodnú nádrž Kurinec a Teplý vrch. "Dostali sme výnimku na odstrel dvoch kačíc, aby sme preventívne odobrali vzorky a poslali ich na vyšetrenie. Toto vtáctvo totiž vyzerá klinicky zdravo, ale vírus môže prenášať. Bežný je u nich výskyt menej patologického vírusu, no my potrebujeme zistiť, či nemajú aj ten vysoko patogénny typ," hovorí vedúca oddelenia zdravia zvierať RVaPS v Rimavskej Sobote MVDr. Helena Ubrežiová.
V okrese Revúca zatiaľ nie je lokalita, ktorú by bolo potrebné cielene kvôli vtáčej chrípke monitorovať. Veterinári prízvukujú, že zatiaľ je problém vtáčej chrípky len záležitosťou veterinárov.
Doma mali vysušených holubov a kopu hnoja
Rožňava/Rimavská Sobota - Ak niekde nájdete čo i len jeden kus uhynutej kačice alebo iného vodného vtáctva, nález by ste mali okamžite oznámiť. Jednoznačne sa ho netreba dotýkať. Prídu preň špeciálne odetí pracovníci so špeciálnymi pomôckami. V prípade holubov, ak ide iba o jeden nález, netreba panikáriť. Úhyn nahláste pri desiatich a viacerých kusoch. Nie tak, ako sa stalo v jeden bytovke s neprispôsobivými občanmi v okrese Rožňava, kde až príliš informovaní obyvatelia z obavy pred vtáčou chrípkou zavolali veterinárov, lebo im do príbytkov púšťali svoje exkrementy holuby. Veterinári tak ako v každom inom prípade nelenili a rýchlo dorazili na miesto. Až tam zistili, že vec akútna nie je.
Problém bol totiž v tom, že škridle na streche chýbali. Miestni si mysleli, že keď zúri vtáčia chrípka, je namieste, aby im štát dal urobiť novú strechu. "Našli sme tam troj, štvorcentimetrovú hrúbku hnoja a päť vysušených holubov, možno až z osemdesiatych rokov. No to sa nedalo už ani vyšetriť. Ale tam išlo hlavne o strechu, nie o holuby..." opisuje kuriózny prípad L. Kerpán. "Každý kus, ktorý doteraz obyvatelia našli, sme dali vyšetriť, výsledky boli negatívne. Spozornieť je nutné pri čerstvo uhynutých vtákoch," radí šéf veterinárov.
Aj jeho kolegyňu v Rimavskej Sobote už neraz „vytiahli" do terénu. "Ľudia volajú a keď nepoznajú moje číslo, tak zatelefonujú na políciu a v spolupráci s ňou vieme zabezpečiť základné opatrenia. Stalo sa, že aj na dvere bytu mi zaklopali. Obyvatelia sú informovaní, nahlásili nám už uhynutú divú kačicu na Rimave. Výsledky boli negatívne," hovorí H. Ubrežiová.
Kontakty
Veterinári zriadili telefonické linky pre prípady nálezov uhynutého vtáctva:
Okres Rožňava058/ 732 31 820905 665 658
Okres Revúca058/ 442 43 160907 806 017
Okres Rimavská Sobota047/ 581 11 380915 47 47 45
Očkovanie má význam stále
Rimavská Sobota - Tí, ktorí sa nestihli dať zaočkovať proti chrípke na jeseň, teraz uvažujú, či už nie je neskoro. Nie je. A nepriamo má preventívny význam aj v boji s vtáčou chrípkou. "Očkovanie je účinné len proti tým typom chrípky, ktoré sú v očkovacej látke. Proti vtáčej chrípke teda nie. Očkovanie môže zmierniť priebeh chrípky, no špecifická imunita nebude navodená. Ale obchádza sa jeden dôležitý fakt. Očkovaním sa totiž znižuje riziko mutácie vtáčej chrípky s ľudskou. Takže čím viac ľudí sa dá zaočkovať, tým bude menšia šanca, že vírus vtáčej chrípky sa stretne s ľudským vírusom," informoval riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote Dušan Béreš. Očkovacia látka začne účinkovať 10 až 14 dní od podania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer