vojenských kasární, doteraz patriacich Ministerstvu obrany SR.
Primátor mesta v týchto dňoch pripomienkuje zmluvu o predaji časti areálu, minimálne raz týždenne rokuje so zástupcom firmy na Slovensku, všetko je najlepšej ceste, ako znížiť okolo 30 percentnú nezamestnanosť... No vyskytol sa jeden typicky slovenský problém. "Pozemky nie sú vysporiadané. Areál vôbec nie je zapísaný v katastri! Žiadny vojenský objekt, figuruje tam len nejaká orná pôda, ktovie spred koľkých rokov. Parcela, na ktorej by mal mať závod investor, tvorí asi jednu desatinu areálu. Ale 'papierovanie' nám začiatok spustenia prevádzky komplikuje. A nie našou vinou. Prevod majetku ide veľmi pomaly," ťažká si primátor Jelšavy Milan Kolesár (na snímke). Verí, že nečakaná "brzda" spustenie prevádzky neoddiali a všetko sa vyrieši k spokojnosti všetkých strán.
"Už v lete by sem mali dovážať technológie, v septembri otvoriť a zamestnať prvých 50 ľudí. Postupne by ich počet mal narásť až na 300," hovorí primátor. Hoci nie je spomalením postupov nadšený, na Gemer je spôsob, akým dokázal využiť obrovský areál kasární, neobvykle rýchly. Kasárne totiž zrušili len vlani a už teraz je isté, že okrem investora obsadí ďalšie objekty a pozemky Ministerstvo spravodlivosti, ktoré tam zriadi väznicu. "Ľudia čakajú na prácu. Pýtať sa na ňu chodia aj Rómovia, ktorí by chceli pracovať ako robotníci," vysvetľuje.
Spoločnosť MPG Holding by mala v Jelšave vybudovať niekoľko výrobných hál a preinvestovať približne 10 miliárd korún! Ide o jednu z najvyšších investícií na Slovensku. Výroba s vysokou pridanou hodnotou by mala zahŕňať používanie špičkovej technológie a spracovanie kremíka ekologickou formou.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer