Rožňava - V Rožňavskom okrese sa v uplynulých týždňoch vyskytli vši. Hlásilo ich niekoľko základných škôl v obciach a vyskytli sa aj u
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vysokoškolákov. V tejto dobe bojujú so všami aj v Základnej škole na Zlatej ulici v Rožňave.
"Je to citlivý problém. Najviac citlivo naň zareagujú deti, u ktorých nie je predpoklad, že by sa v rodine mohli vši vyskytovať. Na vši u nášho žiaka nás upozornila obvodná lekárka. Prikázal som učiteľom, aby sa diskrétne pozreli deťom do vlasov a urobili sme opatrenia," hovorí riaditeľ školy Ján Leško (na snímke).
V škole sa napokon našlo päť detí, ktorým po hlavách behali parazity a všetky boli z oblasti Rožňava - Baňa. "Jedno dievčatko nám povedalo, že im dlho netečie v sociálnych bytoch voda a nemajú sa kde umývať. Okamžite som volal mesto, aby tento problém vyriešili," hovorí J. Leško. Aj napriek tomu, že deti mali počas odvšivovania ostať doma, prišli do školy. Všetky pochádzajú z chudobných rodín a obed v škole je väčšinou jediná teplá strava, ktorú cez deň dostanú. Ako riaditeľ na záver dodáva, "počítame aj s možnosťou, že rodičia nezakúpia prípravok na odstránenie vší, keďže na to nemajú peniaze. Kúpime ho preto my a budeme ho deťom aplikovať".
Vši sa však vyskytli aj u vysokoškolákov z Rožňavy. "Veľmi ma to prekvapilo. Dcéra má 18 rokov, má dlhé vlasy, keďže sa jej lepšie upravujú. Jedného dňa som si všimla, že sa príliš škriabe po hlave, čo odôvodnila zmenou šampónu. Dostala som šok, keď som jej prezrela vlasy a zistila som, že má vši," hovorí matka vysokoškoláčky z Rožňavy.
Celá rodina začala okamžite s umývaním vlasov špeciálnym šampónom proti všiam. "Nik iný ich u nás doma nemal, ale pre istotu. Pravdupovediac, je to tak nepríjemná záležitosť, že sa človek aj hanbí ísť do lekárne a pýtať si prípravok na vši. Chytiť tú pliagu musela dcéra zrejme v autobuse," dodala matka.
Zbaviť sa vší nie je podľa lekárov i lekárnikov žiaden veľký problém. "Existuje veľa prípravkov. Buď vo forme sprejov, šampónov, alebo gélu. Stoja od 50 do 200 korún," dozvedeli sme sa v lekárni. Podľa detskej lekárky Ruženy Temesyovej má každý prípravok leták, ktorý rodičom presne povie, ako ho aplikovať. Ak má dieťa ostať počas liečby doma, ospravedlní ho lekárka tak ako v čase choroby. "Po kontrole vydáme doklad, že je dieťa bez vší a môže medzi deti do školy. Samozrejme to len v prípade, že rodič príde do ambulancie a zistíme to. Prevencia proti všiam žiaľ neexistuje. Jedinou možnosťou je zbaviť sa kontaktu. A to je pomerne ťažké, najmä čo sa školských kolektívov týka," uzavrela lekárka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer