Nedostatočným vetraním ničíme "dobré" ióny vo vzduchu
Ionizácia vzduchu, alebo elektriónová mikroklíma charakterizuje obsah iónov v ovzduší. Ióny sú malé kvantá hmoty, nesúce elektrický náboj. Podľa polarity tohto náboja môžu byť ióny buď kladné, alebo záporné. Podľa veľkosti môžu byť ľahké, stredné a ťažké (veľké). Z hľadiska pôsobenia na človeka sú dôležité hlavne ľahké záporné ióny. K ionizácii vzduchu dochádza buď prirodzenou cestou, alebo umelou, za pomoci generátorov iónov. Prirodzená ionizácia vzduchu je dej neustále prebiehajúci, t.j. vzdušné ióny neustále vznikajú a zanikajú. Nad zemským povrchom vždy o 20 až 25 percent prevažujú kladné ióny. Človek je na tento stav dlhodobo adaptovaný a vníma ho priaznivo. V čistej prírode sa poet iónov jednej polarity pohybuje v tisícoch na centimetre kubické (Tatry, Alpy). VC mestách a v blízkosti nečistôt absolútne počty iónov klesajú, charakteristický je nízky počet záporných iónov (stovky a menej) a vysoká niekoľkonásobná prevaha kladných iónov. Na kolísanie koncentrácie iónov v prírode má vplyv opakujúce sa denné, mesačné a ročné kolísanie, meteorologické faktory, ale aj lokalita a nadmorská výška. Maximum ľahkých záporných iónov sa v prírode nachádza ráno okolo 6. hodiny, za splnu mesiaca a v období miestneho leta pri prúdení suchého vzduchu z pevniny, minimum medzi 12. až 14. hodinou. Človek však mnohými svojimi aktivitami negatívne ovplyvňuje prirodzenú ionizáciu vzduchu. K poklesu koncentrácie ľahkých negatívnych iónov dochádza všade tam, kde sa zhromažďuje väčší počet ľudí v nevetranej miestnosti, kde sú v prevádzke obrazovky počítačov a televíznych prijímačov. Ľahké negatívne ióny sú celkom zničené v dôsledku fajčenia v miestnosti a tiež v dôsledku úpravy vzduchu klimatizáciou. Významný je aj vplyv stavebných konštrukcií na koncentráciu iónov v interiéroch budov. Najmenší vplyv majú prírodné materiály (drevo, tehlový múr...) a výrobky z nich.
Elektroiónovú mikroklímu interiéru značne negatívne mení železobetónové murivo (panelové domy). Krajným prípadom sú železobetónové objekty bez možnosti prirodzeného vetrania s klimatizáciou. V takýchto domoch sa doporučuje obnova ionizácie vzduchu použitím ionizátora umelou cestou. Najväčším nepriateľom prirodzenej ionizácie vzduchu je fajčenie. Cigaretový dym je aerosol tvorený množstvom chemických látok, kde hlavnou zložkou je decht. Ten má zvláštnu schopnosť viazať na seba ľahké záporné ióny a spôsobovať ich zánik. V miestnostiach s nedostatočnou koncentráciou ľahkých záporných iónv má človek pocit ospalosti, malátnosti a nedostatku kyslíka. Priame pôsobenie vzdušných iónov na človeka sa deje jednak ako dôsledok dýchania v pľúcach človeka, na povrchu tela v styku s pokožkou a je stále predmetom odbornej verejnosti. Pozitívny vplyv ľahkých záporných iónov na dýchací orgán sa prejavuje urýchlením procesu samočistenia pľúc, podporou tvorby enzýmov ovplyvňujúcich pružnosť dýchacích ciest, urýchlením procesu hojenia v prípadoch zápalových ochorení dýchacích ciest. Ľahké záporné ióny ďalej stimulujú tvorbu látok podporujúcich zvládnutie stresovej záťaže, urýchľujú v dôsledku zlepšenia odvodu tepla z pokožky hojenie rán a spálenín, majú priaznivý vplyv na neurotikov trpiacich nespavosťou a rôznymi bolesťami bez organických zmien. Popisujú sa priaznivé účinky na pamäť, akomodáciu oka a nízky krvný tlak.
Mnohé priaznivé účinky ľahkých záporných iónov podporujúce pozornosť, výkonnosť, potlačenie protialergických reakcií nás upozorňujú na požiadavku venovať zvýšenú pozornosť pravidelnému vetraniu miestností a zvýšiť jej frekvenciu v prípadoch, ak činnosti vykonávané v miestnostiach sú zdrojom zániku biologicky únosných koncentrácií ľahkých záporných iónov. V prípadoch, keď prirodzený spôsob zmeny koncentrácie ľahkých záporných iónov je nedostatočný, k efektu zvýšenia môžeme dospieť aj umelou ionizáciou vzduchu. Realizuje sa za pomoci generátorov iónov pracujúcich na rôznych princípoch. Nezabúdajme, že z hľadiska biologického pôsobenia na človeka je zohľadnenie problematiky ionizácie vzduchu potrebné a žiadúce. Či už v bytových, alebo v pracovných priestoroch.
Mgr. Štefan Roda, ved. odd. preventívneho pracovného lekárstva regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer