republike si vyživovaciu povinnosť plní len sporadicky, najmä však vtedy, keď mu "napomôžu" súdne rozhodnutia. Napriek tomu, že súd vždy rozhodne v prospech pani Zuzany, výživného pre svojho syna sa nevie domôcť a to aj po tom, čo sa zmenila legislatíva a dlžnú sumu môže vymáhať prostredníctvom exekúcie. Vymáhať exekúcie zo zahraničia je však veľmi obtiažne. Ani jeden štátov totiž exekučné príkazy zo Slovenska neuznáva.
"Podľa zákona som si chcela dať návrh na exekúciu, no u exekútora som sa dozvedela, že mi návrh síce zoberú, ale je otázne, či niečo aj vymôžu," hovorí Zuzana, ktorá prechádza tortúrou papierovania, hľadania svojho exmanžela v zahraničí a domáhania sa výživného na syna už niekoľko rokov.
Podľa väčšiny exekútorov, ktorí sa vymáhaním výživného zaoberajú, je to, čo tvrdí Zuzana J., pravda. "Zahraničie síce uzná náš rozsudok súdu, no s exekúciou je to už horšie. Ak sa nám aj podarí nájsť neplatiča a zistíme, kde pracuje, stále nemáme vyhrané. Návrh na exekúciu, ktorý zašlem prípadnému zamestnávateľovi, môže skončiť v koši. Žiaden právny dokument či zákon ho totiž nezaväzuje k tomu, aby vykonával zrážky zo mzdy," vysvetlil exekútor JUDr. Peter Hodermarský z Rožňavy. Jediným štátom, kde sa dá ako- tak pohnúť v uvedenej veci je Česká republika.
Česi uznajú náš rozsudok a matka má dokonca možnosť požiadať českého exekútora o vykonanie exekúcie. Má to však jeden háčik. Kým u nás zákon hovorí o tom, že matka za vymáhanie exekúciou neplatí nič, v prípade obrátenia sa na českého exekútora ju to bude stáť minimálne tri tisícky. Na Slovensku však existuje Centrum pre medzinárodno-právnu ochranu detí a mládeže, ktoré rodičom pomáha pri získavaní alimentov od bývalých partnerov žijúcich v zahraničí. "Aj tu však musí matka najprv investovať financie. Potrebuje totiž úradne overené preklady všetkých listín potrebných na vymáhanie alimentov. To stojí nemalé peniaze a mnohé matky alebo aj otcovia to vzdajú hneď na začiatku práve kvôli tomu, že na to nemajú," dodal P. Hodermarský.
Postup pri vymáhaní výživného zo zahraničia
Centrum pre medzinárodno-právnu ochranu detí a mládeže na žiadosť oprávneného podá návrh príslušnému prijímajúcemu orgánu len vtedy, ak mu opatrovnícky súd predloží tieto doklady.
1.návrh na výkon rozhodnutia, vyčíslenie zročného výživného za rozhodné obdobie, prípadne adresu zamestnávateľa dlžníka
2.rozhodnutie o výživnom v plnom znení s odôvodnením s doložkou o právoplatnosti a vykonateľnosti
3.overené opisy listín, z ktorých je zrejmé, že dlžníkovi bolo včas a riadne doručené predvolanie, alebo iné úradne oznámenie o zahájení konania (potrebné tlačivo k dispozícii v centre)
4.potvrdenie mestského/obecného úradu, že dieťa trvalo žije na území SR a je v opatere matky/otca. U detí starších ako 15 rokov treba predložiť potvrdenie o návšteve školy
Všetky doklady je potrebné doložiť trojmo a majú byť zabezpečené overeným tlmočníckym prekladom do cudzieho jazyka. Na základe predložených dokladov podá Centrum návrh do zahraničia spolu s dokladmi a sleduje vymáhanie výživného. Doklady je treba zaslať na adresu: Centrum pre medzinárodno-právnu ochranu detí a mládeže, Špitálska 6, P. O. BOX 57, 814 99 Bratislava.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer