dole hniezdo, vnúčatá už neuvidíte," vyhrážali sa rodičom ich deti z obavy pred nákazou vtáčej chrípky kvôli bocianom, ktoré tam roky sídlia. A dôchodcovia už uvažujú, že hniezdo zhodia, hoci odborníci prízvukujú, že by to bolo kontraproduktívne. Panika je zbytočná. V Gemeri sa nevyskytol ani jeden prípad vtáčou chrípkou nakazeného jedinca.
Voľne žijúci dravec, ktorého našli minulý týždeň v stredu mŕtveho pod elektrickým stĺpom v Štítniku v okrese Rožňava, vysokopatogónny vírus v tele tiež nemal. "Výsledky, vykonané vo zvolenskom referenčnom pracovisku, sú negatívne. Dravec pravdepodobne uhynul následkom zásahu elektrického napätia," vysvetlil riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Rožňave MVDr. Ladislav Kerpán.
Dravca spočiatku identifikovali ako sokola, zoológ z Národného parku Slovenský kras Milan Olekšák neskôr potvrdil, že išlo o myšiaka lesného. Ďalšieho dravca priniesli na veterinárnu stanicu do Rožňavy v ten istý večer aj z Dobšinej. "V areáli istého chovateľa narazil dravec do pletiva. Aj toho sme však poslali na vyšetrenie a zistilo sa, že uhynul následkom úrazu, teda aj u tohto vtáka boli výsledky na vtáčiu chrípku negatívne". Od začiatku novembra do konca minulého týždňa poslali veterinári na špeciálne vyšetrenie približne 17 uhynutých vtákov z okresu. Prítomnosť vírusu vtáčej chrípky sa nepotvrdila ani u jedného z nich.
Taká istá situácia je v Revúckom a Rimavskosobotskom okrese. Veterinári a policajti však vyrážajú do terénu 4 až 5-krát denne. Obyvatelia využívajú aj pohotovostné telefonické linky, uverejnené v KORZÁRI. Veterinári hovoria, že nič netreba podceňovať, lepšie je zľaknúť sa, než potom ostať nepríjemne prekvapený. Väčšie zdesenie zatiaľ vyvolávajú nemiestne úvahy o likvidovaní hniezd.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer