včera najchladnejšie na Slovensku, no miestni hovoria, že túto zimu boli už aj horšie mrazy.
"V Dobšinskej Ľadovej Jaskyni bolo pred mesiacom mínus 32 stupňov. Zima je tuhšia, než po iné roky. Dokonca starí hovoria, že taká bola naposledy po II. svetovej vojne," dozvedeli sme sa od starostu Stratenej a jej časti, Dobšinskej Ľadovej Jaskyne, Jána Ambróza (na snímke). Spolu tu žije 137 obyvateľov, ku ktorým občas prichádzajú chatári. Takmer každú zimu je tu mínus 30 stupňov a pôvodní obyvatelia hovoria, že také teploty sú v norme. Kúria si drevom, alebo uhlím, časť elektrinou. Na zimu sa pripravujú už na jar a drevo chystajú v dostatočných zásobách. Niektorých však mrazy beztak prekvapili a v týchto dňoch zháňajú ďalšie zásoby, lebo vykurovať bolo potrebné viac, než vlani. "Nie je to závideniahodné, ale sme na to naučení, nesťažujeme sa," tvrdia. Pod haldami snehu, vysokými miestami vyše dvoch metrov, sú skryté brány aj garáže.
Snehovú kalamitu vyhlásenú nemali nikdy. Hneď, keď začne padať, vychádzajú obyvatelia z domov a všetci, s lopatami v rukách, odpratávajú. Vedia totiž, že keď raz začne snežiť, naraz napadne aj 30 centimetrov. "Sme na to naučení. Meter, až meter dvadsať snehu máme takmer vždy. Chatári už začínajú kupovať ručné snehové frézy, takže učíme sa narábať aj s tým. Máme ich tri. Ale 99 percent ľudí odpratáva lopatou," hovorí starosta.
V Stratenej je 91 domov, v Dobšinskej Ľadovej Jaskyni 38. Problém s prepadávajúcimi sa strechami pod záťažou snehu nemajú. "Nikto z obyvateľov nemá rovnú strechu, inak by bola už dávno zalomená. Ten, kto má takú na drevárni, sa stará o to, aby bol z nej sneh odprataný".
Turisti sú užasnutí. Nad romanticky zasneženou krajinou uprostred nádhernej prírody len híkajú. Prídu sem vymrznúť. Domáci im prikývnu, ale o skutočnom živote v tomto kraji vedia svoje. "Tu sú dva druhy počasia v roku. Zima a prudká zima. Aj v lete," rodák zo Stratenej, 48-ročný Ľuboš Lipták. Na vrchu plota, ktorý pod snehom ani nevidieť, má pripevnený teplomer. Včera popoludní bolo plus deväť stupňov na slnku. "Ale večer bolo mínus 24," dodal.
Ďalšia obyvateľka vyššieho veku na otázku, aká je táto zima, odpovedá: "Hrozná!". Hovorí, že takéto mrazy a toľko snehu nie sú úplne normálne už ani pre miestnych. Kúri drevom a keď je nutné, zapne akumulačku. U Ďuránovcov si drevo prichystali vopred a to, čo použijú na budúcu zimu, je už prikryté na dvore. Postavili si domček, ale v zime sú v druhom, aby nemuseli toľko kúriť. Šikovný Ján Ďurán sa však vynašiel, urobil ústredné kúrenie a vyrobil piecku na drevo, ktorá teplom zásobí celý príbytok. "S drevom sa musí plánovať tak, že si ho prichystáme už máji, v júni, narežeme ho a prinesieme do drevárne. A túto zimu je spotreba väčšia," hovorí Anna Ďuránová. "Mrazy boli výnimočné," dodáva jej manžel Ján. Každodennou robotou je odpratávanie snehu a aj na ich dvore je vyše dvojmetrová kopa. Mráz, sneh ani tvrdá robota im neprekáža a kým im sily stačia, nik by ich odtiaľ nedostal preč. Kvôli čerstvému vzduchu aj atmosfére.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer