kpt. Ing. Radovana Ružika z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Rožňave, boli strechy a možnosti použitia únikových východov v dobrom stave, majitelia objektov ochotne spolupracovali. "Z toho usudzujeme, že ľudia sa na problematiku zasnežených striech začali pozerať z úplne iného uhla než v minulosti a nepodcenili ju," povedal r. Ružik. Odkontrolovaných bolo dvadsať najrizikovejších objektov.
Hasiči sa zamerali na ti, ktoré slúžia na zhromaždenia väčšieho počtu osôb, ktoré mali plochú strešnú konštrukciu, alebo konštrukciu len z malým sklonom. Kontrole sa teda nevyhli telocvične, obchodné domy, zimné štadióny, spoločenské sály, reštaurácie a penzióny. "Ne reštaurácie a penzióny sme sa zamerali hlavne v oblasti Stratenej, kde je ešte aj dnes pomerne veľa snehu. Pri kontrole bolo upozornených asi desať subjektov na to, aby si odstránili súvislú hrúbku snehu, ktorá v týchto prípadoch dosahovala 40 a viac centimetrov," uviedol R. Ružik.
Vážnosť situácie majitelia stavieb nepodcenili a s hasičmi spolupracovali v plnej miere. "Nestalo sa nám, že by nás neboli vpustili do priestorov. Myslím si, že kontrolu skôr uvítali, než by sa voči nej bránili," povedal Ružik. Podľa jeho slov, jedna vec je, keď strecha budovy spadne a druhá vec dostať sa bez problémov z budovy von. "Zamerali sme sa preto na aj na kontrolu voľnosti a možnosti použitia únikových východov. Problém sme našli v kultúrnom dom v Dobšinej, kde únikové dvere nebolo možné otvoriť, v jednom obchodnom dome bola úniková cesta z časti zaprataná tovarom. Telocvične základných škôl mali únikové východy zamknuté, no telocvikári mali pri sebe kľúče," uviedol R. Ružik. Všetci upozornení sa zaviazali dodržať odporúčanie hasičov na zabezpečenie priechodnosti únikových ciest. Pokuty sa však neudeľovali nakoľko šlo o preventívnu akciu.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer