Prvý z nich uzrel svetlo sveta v novembri minulého roka, no u podnikateľov z Rožňavy a Revúcej nevzbudil príliš veľké nadšenie. Dôvod bol vo väčšine prípadov rovnaký, malým podnikateľom sa dotovaná suma nezdala až taká úžasná na to, aby mali vytvoriť a živiť pracovné miesto po dobu dvoch rokov. Na svete je v poradí druhá ponuka štátu, rozšírená o vyššie sumy, o ďalších nezamestnaných a v neposlednom rade aj o subjekty, ktoré môžu o dotáciu požiadať.
"Z úradu práce mi poslali list, v ktorom odznela táto ponuka. Keď som si spočítala náklady na jedného zamestnanca pri minimálnej mzde, vyšlo mi, že suma, ktorú mi úrad núka na to, aby som zamestnala na dva roky človeka, je príliš nízka. Som rada, že mám sama na výplatu," uviedla 27-ročná podnikateľka Zuzana F. z Rožňavy, ktorá podniká v oblasti predaja textilu.
S podobným problémom bojuje aj ďalšia podnikateľka z Rožňavy Sylvia. Tá je živnostníčkou a prevádzkuje krajčírsky salón. "Práce mám dosť a jedna sila navyše by sa mi zišla. Hlavne keď treba pobehať po poisťovniach, v čase daní a podobne. Dotácia je však príliš nízka a príliš zaväzuje. Čo ak mi podnikanie nepôjde? Myslím si, že štát by sa mal ináč začať pozerať na malých podnikateľov a živnostníkov. Takto im veru nepomôže," myslí si Sylvia L.
V decembri sa v Rožňavskom okrese zapojilo do dotačného programu 39 subjektov. Dve z predložených žiadostí však neboli schválené. Úrad poskytol na schválené žiadosti celkovú sumu 9 757 188 korún na novovytvorených 89 pracovných miest. Toto číslo však nekorešponduje s reálnym nárastom pracovných miest, nakoľko pracovníci úradu práce už dnes konštatovali porušenie podmienok dohody zo strany niekoľkých zamestnávateľov. Tí už úradu vrátili poskytnuté financie.
V Revúckom okrese je situácia ešte horšia. Zamestnanie tam doposiaľ našlo len 28 ľudí, hoci dvadsiati zamestnávatelia chceli zamestnať 65 ľudí. Polovica z nich však patrí do skupiny zdravotne postihnutých a v ich prípade sa môžu miesta vytvárať do konca apríla tohto roku. Neúspech tohto projektu v Rožňavskom a Revúckom okrese stojí podľa podnikateľov aj na "nekvalitných" nezamestnaných. "O tejto ponuke úradu vieme, aj o tom, že sa sumy v druhom kole zvýšili. Pre našu firmu je však riziko zamestnať človeka, ktorého nemáme odskúšaného. Problém je v tom, že mnohí nezamestnaní nemajú potrebnú kvalifikáciu, respektíve neobstoja našim požiadavkám. Potom by nasledovalo vrátenie dotácie úradu a možno aj sankcie," vysvetlil svoje dôvody, prečo nevyužil ponuku úradu práce podnikateľ v oblasti strojárskej výroby.
Zmeny v poskytovaní dotácií
Predtým - Výška príspevku na vytvorenie pracovného miesta pre evidovaného nezamestnaného 58 212 korún. Výška príspevku na vytvorenie pracovného miesta pre znevýhodneného nezamestnaného - 80 601 korún. O dotáciu sa mohli uchádzať len zamestnávatelia s počtom zamestnancov do päť.
Pribudlo k predchádzajúcim príspevkom - Výška príspevku na vytvorenie miesta pre nezamestnaného, ktorý nepracuje 24 až 48 mesiacov - 96 273 korún. Výška príspevku na vytvorenie pracovného miesta pre nezamestnaného, ktorý nepracuje viac ako 48 mesiacov - 111 946 korún. Cieľové skupiny nezamestnaných sa rozšírili o poberateľov dávok v hmotnej núdzi, o nezamestnaných zaradených na aktivačnú činnosť, o vykonávateľov absolventskej praxe, o občanov, ktorí prestali po opätovnom posúdení byť občanmi zo zdravotným postihnutím. O dotáciu sa môžu uchádzať zamestnávatelia s počtom zamestnancov do dvadsať.
Tieto podmienky neplatia pre opatrenie číslo dva rovnakého dotačného programu, kde sa príspevky poskytujú na podporu vytvárania pracovných miest v chránených dielňach a na chránených pracoviskách.
(Zdroj: Úrad práce sociálnych vecí a rodiny SR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer