subjekty, zaznamenali v poslednej dobe v Tornali. V meste s osemtisícšesťsto obyvateľmi dnes funguje sedemnásť občianskych združení, ktoré zamestnávajú nezamestnaných v rámci aktivačných prác. Nezamestnanosť v meste pritom prekročila tridsaťpäť percent, čiže vhodných adeptov na aktivácie je tam viac než dosť. Primátorovi Tornale sa spôsob využitia či viac nevyužitia nezamestnaných nepáči a ostro ho kritizuje.
Konkurencia medzi jednotlivými subjektami je podľa primátora Ladislava Dubovského (na snímke) priveľká a ľudia sa nechajú "zlanáriť" tam, kde sa pracuje najmenej. Z celkového počtu pôvodných 510 aktivantov má dnes mesto Tornaľa len necelých päťdesiat. Dôvod, prečo ľudia nechcú pracovať pre mesto, je podľa L. Dubovského celkom jasný. "Ja som si dal záležať na tom, aby poriadne pracovali. A to sa nikomu veľmi nechcelo. Samozrejme, česť výnimkám".
To, že občianske združenia často využívajú práce nezamestnaných neefektívne, je podľa primátora viditeľné na každom kroku. "Tu nejde o aktivačné práce, ale o deaktivačné práce. Systém je v podstate celkom dobrý, ale realizácie sú zlé. Aktivanti sa ráno zídu, podebatujú o tom, čo ide v televízii, vypijú kávičku a robota hotová," kritizuje L. Dubovský prácu nezamestnaných a zároveň aj jednotlivých koordinátorov týchto prác.
Kým v roku 2004 zamestnával Mestský úrad v Tornali 510 ľudí bez zamestnania, dnes ich má v evidencii ledva päťdesiat. "Pre občianske združenia sú nezamestnaní dobrým biznisom. Na každého dostávajú príspevok, k tomu aj financie na rôzne náradie a podobne. Aktivácie sme začali v meste robiť s elánom, no dnes už nemám chuť sa tým zaoberať. Keď niekto niekomu povie, nechoď robiť pre mesto, lebo tam pracovať musíš a u mňa nie, tak to je smutné," povedal L. Dubovský.
Svoje zistenia o neefektívnom využití nezamestnaných v rámci aktivačných prác bude prezentovať na nadchádzajúcom stretnutí ministerkou práce.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer