zastavené rotačné pece, v prevádzke ostala len kotolňa, časť úpravne a bane. "Ďalšia existencia firmy a osud 600 pracovných miest je neistý," uviedol konateľ spoločnosti Siderit Vjačeslav Semenov.
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) obnoví dodávky plynu v plnej miere len vtedy, ak baníci zaplatia niekoľko desiatok miliónov korún, ktoré mu dlhujú. Podľa vedenia Sideritu sa tento záväzok rovná mesačnej faktúre pri normálnom chode výroby a do stredy sa má rozhodnúť, či zaplatí. Problémom je, že firma kvôli poruche na technológií, ktorá má byť opravená do polovice tohto mesiaca, nemôže finalizovať produkciu a má výpadok v tržbách. "Dlhy z predchádzajúceho obdobia sme vyrovnali, spornou je akurát zmluva o dodávkach plynu z roku 2003, o ktorej právoplatnosť sa súdime," hovorí ekonomicko-obchodný riaditeľ spoločnosti Ondrej Bolaček.
Postup SPP baníkov prekvapil a nepovažujú ho za korektný. Vedenie Sideritu očakáva, že hrozba definitívneho zastavenia výroby a likvidácie závodu nenechá ľahostajnou vládu a podľa možností pomôže. "Ide tu predsa o stovky ľudí a ich rodiny, ale aj o využívanie domácej rudy na ďalších 20 rokov. Záujmom ukrajinských vlastníkov je udržanie firmy a investovanie do jej rozvoja," hovorí Semenov. So žiadosťou o riešenie komplikovanej situácie sa obrátili na predsedu vlády odborári združení v Odborovom zväze Pracovníkov baní geológie a naftového priemyslu SR. Koniec Sideritu by podľa nich destabilizoval krehkú sociálno-ekonomickej rovnováhu v regióne a zvýšil by nezamestnanosť v okrese Rožňava na 30 percent.
Spoločnosť Siderit vyrába zo železnej rudy takzvané pelety, ktoré sa používajú ako vsádzka do vysokých pecí. Ich hlavným odberateľom je košický U. S. Steel. Ročná produkcia Sideritu tvorí asi 8 percent domácej potreby peliet hutníckych prevádzok. Polovicu nákladov energeticky náročnej výroby však pohltia výdavky na plyn. Ten zdražel pre firmu počas minulého roka o 42 percent. Náhrada lacnejšími médiami neprichádza do úvahy z ekologických dôvodov, vysvetľuje Semenov. Siderit má podľa neho pripravený projekt prebudovania technológie za 300 miliónov korún, ktorý by mal ušetriť asi tretinu energií, ale doposiaľ sa mu ho nepodarilo kvôli likvidačným tarifám za plyn uskutočniť. Spoločnosť vlani dosiahla tržby 700 miliónov korún a hospodárenie skončila so stratou. Pričinou straty bol drahý plyn a nižšie príjmy z predaja peliet.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer