Rožňava - Už niekoľko rokov sa na adresu rožňavskej samosprávy valia kritiky na neschopnosť dať do poriadku Námestie baníkov. Zvlášť, keď už aj
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
menšie mestá na Slovensku majú svoje centrá zrekonštruované. Vyzerá to tak, že do pozornosti radných sa pri prerozdeľovaní peňazí konečne dostalo aj Námestie baníkov! Autori projektu, architekti Ján Rusnák a Peter Bischof prispôsobili pôvodný projekt spred niekoľkých rokov súčasným ekonomickým možnostiam samosprávy. Námestie by malo slúžiť predovšetkým ľuďom, ich bezpečnému pohybu a oddychu. Keďže terajší stav toho, čo už chodníky len pripomína, je katastrofálny a priam životunebezpečný, veľký dôraz sa kladie práve na rozšírenie peších zón pred obchodíkmi.
"Pôvodne mali byť kamenné, ale to je nad ekonomické sily mesta. Chodníky budú teda z betónu, široké 10 metrov. Materiál pripomína kamenné povrchy. Tento druh dlažby bol použitý aj v Topoľčanoch. Na chodníkoch bude odlišný vzor od parkovísk vo vzore kociek pre pohodlnejšiu chôdzu. Majú patinu, akoby ich obil zub času. Budú na nich aj lavičky a priestor na to, aby si podnikatelia mohli svoj tovar prezentovať priamo na chodníkoch. Viac miesta bude aj pre letné terasy a doplnky, aby sa život na námestí spestril," hovorí P. Bischof. Vstupy do obchodov a budov by mali byť bezbariérové.
Zachované ostanú aj parkoviská, no vzhľadom na rozšírenie chodníkov z nich ubudne. "Parkoviská budú mať kapacitu okolo 110 miest. So súvislou pešou zónou zatiaľ nerátame, ale ani to nevylučujeme. Severná časť námestia bude oddychovou zónou len pre chodcov," vysvetľuje P. Bischof.
Architekti by chceli obnoviť aj funkciu napájacích kašní, ktoré kedysi na námestí boli. Tie nové budú v podobe nových kamenných fontán na pitie, pri ktorých sa budú môcť ľudia v lete osviežiť. Autori sa nechali sčasti inšpirovať dobovými fotografiami, ale pridali k nim aj moderné prvky. Zachovaný však ostane typický tvar námestia, nepravidelný štvorec. Pribudne vysoká zeleň a možno aj netradičná prezentácia archeologických nálezov. "V strede námestia sú podzemné priestory, v parčíku sa jeho časť preliačila do podzemia. Pravdepodobne tam kedysi bola stará Radnica, ktorej základy by sa tam mohli objaviť. Uvidíme po archeologickom prieskume. Ešte nevieme, akým spôsobom to budeme prezentovať, jednou z možností je zaskliť to".
Chodníky, a nielen na námestí, sú stálou témou už niekoľko rokov. Primátor mesta František Kardoš informoval, že mestské zastupiteľstvo pri schvaľovaní rozpočtu myslelo aj na ne. "Schválili sme 3-milióny korún. Keď budeme vedieť, akú hodnotu bude mať ich celková rekonštrukcia, budeme sa snažiť zohnať ďalšie peniaze. Napríklad aj formou grantu z nórskeho finančného projektu, z ktorého by sme mohli získať aj 30-miliónov".
Projekt na rekonštrukciu námestia ráta s výdavkami vo výške 50-miliónov korún mimo inžinierskych sietí a rekonštrukcie verejného osvetlenia. Je možné, že projekt bude kvôli vysokým nákladom prebiehať etapovite. V prípade potreby možno mesto požiada aj majiteľov budov na námestí, aby sa nejakým spôsobom zapojili do obnovy centra. Keby boli projekty a žiadosti o financie úspešné, reálne by boli k dispozícii na budúci rok. Avšak najsmelšie plány hovoria, že chodníky by sa mohli začať rekonštruovať už na jeseň tohto roku. Prevádzkovateľov budov na námestí to, samozrejme, do určitej miery obmedzí.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer