nezamestnaný, pretože mu každý mesiac pribudne do vrecka 1 700 korún. Poskytovať aktivačné práce chcú tiež všetci. Obce, mesta, i občianske združenia. Tie preto, lebo za každého zaradeného nezamestnaného človeka dostanú mesačne niekoľko stoviek korún. Aktivantov i poskytovateľov práce je teda viac než dosť, no výsledok, či efektivita práce je vidieť málokde. Výnimku tvoria menšie obce s aktívnymi starostami.
Naposledy tento nie šťastný krok ministerstva práce kritizoval primátor mesta Tornaľa Ladislav Dubovský, ktorý tvrdí, že systém absolútne zlyhal a v dnešnej dobe ide už len o to, kto a koľko peňazí dokáže z aktivácií vyťažiť. "Tu už nejde o aktivačné, ale o deaktivačné práce," povedal L. Dubovský na margo toho, že v Tornali funguje sedemnásť občianskych združení OZ, ktoré síce zastrešujú aktivačnú činnosť, no nezamestnaní "aktivačne" pracujú len pri kávičke a klebetení o počasí. Riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Revúcej Ondrej Kvetko na margo efektívnosti využitia nezamestnaných však hovorí. "To, ako organizácie využijú nezamestnaní v rámci aktivácií nemôžeme ovplyvniť. Ak organizácia, alebo obec predloží dobrý projekt, ktorý spĺňa všetky podmienky a je v súlade so zákonom, nemôžeme ho odmietnuť, nakoľko je naň nárok zo zákona," povedal.
Podľa jeho slov si túto situáciu musia ustrážiť samotné obce, ktoré dávajú OZ poverenie na výkon prác na území mesta. "Ak dá primátor poverenie na výkon práce, úrad práce nemá dôvod toto poverenie neakceptovať. Na poslednom zasadnutí Rady ZMOSG som na primátorov a starostov miest apeloval, aby s povereniami a súhlasmi pre občianske združenia narábali opatrnejšie a radšej organizovali aktivačnú činnosť sami. Najviac poverení na výkon prác v meste pre občianske združenia vydal primátor Tornale. Okrem toho, ak sa niekomu zdá, že je efektivita aktivácií narušená, môže úradu postúpiť návrh na zrušenie dohody s tým - ktorým združením," povedal O. Kvetko.
Primátor Tornale oponuje. Vysoká nezamestnanosť a fakt, že sa aktivácií dožaduje každý nezamestnaný ženie samosprávy do kúta. "Povedzte, ako môžem jednému OZ podpísať poverenie a druhému nie. Keď som sa proti húfnemu aktivovaniu postavil, poslanci na mestskom zastupiteľstve si po lobingu zo strany OZ odhlasovali poverenie pre všetky OZ na území mesta. Nezamestnaných ale neplatí samospráva, lež štát. Je preto na úrade práce, aby si tento humbug ustrážil," vyhlásil Dubovský.
Úrad práce v Revúcej uzatvoril zmluvy s organizátormi aktivačných prác na dobu najviac šesť mesiacov, teda do 30.júna 2006. Podľa slov riaditeľa Kvetku, úrad do tohto termínu vykoná väčšie množstvo kontrol a dohody na druhý polrok bude uzatvárať s tými, ktorí naplnia ciele stanovené v projektoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer