autora.
Zakaždým som si len pomyslela na slová obľúbenej pesničky "... psi sa bránia útokom, psi sa vždy bránia útokom...",ale tentokrát z úcty k poslancom, ktorí majú záujem poznať aj obrátenú stranu mince a taktiež aj vzhľadom na záujem niektorých " vypočuť " si názor druhej strany budem sa snažiť priblížiť situáciu aká v skutočnosti bola.
V článkoch sa objavili obvinenia z toho, že nútime podnikateľov stáť v noci v rade na poradovník a on ako osoba nemôže prísť predávať na jarmoky, lebo ja robím problémy a bránim podnikateľom v ich činnostiach. Skutočnosť je taká, že poradovník si organizujú sami predávajúci a nie pracovníci MsÚ a aj taká, že p. Bernáth - autor všetkých obvinení na moju osobu a taktiež aj organizátor petície nikdy v Rožňave na jarmoku nepredával a ani neprejavil záujem o účasť. V sťažnosti, ktorú adresoval hlavnej kontrolórke mesta uvádzal absolútne neopodstatnené údaje o mojej vine. Po tomto šetrení kontrolórka skonštatovala, že sťažnosť nie je opodstatnená.
Nie som ochotná "dohodnúť" sa s niektorými predávajúcimi na jarmoku, aby prednostne mohli získať miesto v mojej kancelárii a nie počas oficiálneho predaja. Vždy budem dodržiavať zásadu, že podmienky majú platiť rovnaké pre každého a budem rešpektovať platné pravidlá a platné VZN. A aj pre toto moje stanovisko nasledovala po sťažnosti petícia. Problém predpredaja sa vo väčšine miest na Slovensku rieši rovnako. Miesta na predaj sa zabezpečujú v predpredaji pred akciou týždeň, 10 dní, max. 1 mesiac a to priamo - osobne. Poštou si podnikatelia zašlú prihlášky, niekde záväzné objednávky a na základe toho si potom môžu prísť kúpiť miesto osobne. Obsadzovanie miest a zabezpečenie účasti počas roka poštou si môžu predávajúci len v niektorých mestách, kde sa jarmoky neorganizujú v centre ale miesta sa prideľujú na odbore MsÚ zaradom, podľa toho ako bola objednávka zaslaná a kedy bola úhrada na účte, resp. zaplatená šekom.
V prípade storna svojej účasti sú sankciovaní, resp. nie je im vrátená celá zaplatená čiastka. Okrem toho niektoré mestá majú vo svojich VZN medzi podmienkami účasti aj tú skutočnosť, že keď podnikateľ na niektorom z predchádzajúcich jarmokoch akýmkoľvek spôsobom porušil VZN nemôže sa zúčastniť predaj na jarmoku po dobu 5 rokov napr. Štúrovo. Z "podpísaných" pod petíciu by sa v našom meste pri takejto podmienke nemohla zúčastniť minimálne polovica. Problémom u nás nie je to, že si záujemcovia nemôžu zakúpiť miesto tak, aby sa nemuseli tlačiť a museli sa zapisovať do poradovníka, ale problémom tých "podpísaných", ktorí žiadajú moje odvolanie je to, že si osobujú právo mať pridelené miesta vopred a práve tie najlukratívnejšie. Ide o miesta pri vstupe na Námestie baníkov po oboch stranách pri soche Františky, ktoré obsadzujú z roka na rok tí istí podnikatelia. Je to cca 80 miest na Námestí baníkov a tiež na Ul. Šafárikovej od Malého trhu a chcela by ich väčšina z nich. A keďže na našom úrade sa im doteraz nepodarilo presadiť si svoje požiadavky, napr. ani prostredníctvom tašky s metaxou alebo rôznymi inými intervenciami, chcú si zabezpečiť zmenu podmienok aj takouto formou. Skúšajú na nás však rôzne triky a spôsoby.
Mohla by som vymenovať mnohé pokusy a "zlepšovacie návrhy" zo strany našich i cudzích "podpísaných" predávajúcich, ktoré sa mne podarí stále zistiť. Samozrejme tieto prípady by mali zistiť a riešiť naši mestskí policajti, ale žiaľ oni sú lepší ako ja a do predávajúcich sa nestarajú. Len na ilustráciu počas hodinovej kontroly na rožňavskom jarmoku v roku 2004 som ja s kolegyňou zistila porušenie VZN s následným doplatkom poplatkov za auto a odber el. energie v sume 3 200 korún a všetci mestskí policajti za celý mesiac september vybrali približne tú istú sumu na pokutách. Aj pre takéto moje argumenty a výhrady je podpis náčelníka MP na petícii. Je to na zamyslenie. Minimálne pre tých, z ktorých daní je platený.
Autor: Zuzana Mazanová, Rožňava
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer