Dôchodkyňa chodí na kurz, aby mohla pracovať v zahraničí
Rožňava - Dôvody ako nezamestnanosť, záujem o prácu v zahraničí či snaha pomôcť finančne študujúcim deťom viedli dvadsiatich absolventov kurzu
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
opatrovateliek k tomu, aby si opäť sadli do školských lavíc a naučili sa niečo, čo im má v budúcnosti priniesť úžitok. Jednou z tých, ktorá neváhala a investovala do kurzu osemtisíc korún, je aj 56-ročná Rožňavčanka Alžbeta Šoltésová. "Chcem finančne podporiť dcéru, ktorá študuje v zahraničí. Ešte pracujem v novinovom stánku, ale tohto roku sa chystám do dôchodku, nuž som si povedala, že pôjdem pracovať do zahraničia, aby som deťom pomohla s peniazmi," povedala pani Šoltésová.
Štúdium v kurze opatrovateliek podľa nej ťažké nebolo, skôr má obavy, ako zvládne nemecký jazyk, keďže chce pracovať v Rakúsku. "V školských laviciach som sa ocitla naposledy, keď som mala 32 rokov. Vtedy som skončila večerne ekonomickú školu. Teraz mám 56 rokov, takže po viac ako dvadsiatich rokoch som sa vzdelávala znova," povedala sympatická Alžbeta Šoltésová.
V jej snahe o ďalšie vzdelanie, ktorým pomôže svojej rodine, ju podporujú aj vnukovia. "Moja sedemročná vnučka mi povedala - starká, nieže prídeš tak, že si nič nevedela a urobíš mi hanbu!" smeje pani Alžbeta a dodáva: "Na skúške som dnes bola prvá, hádam som aj uspela, vedela som všetko".
Jana Hroncová z Rožňavy je mladšia, ako jej "spolužiačka" Alžbeta. Má 25 rokov, ale jej dôvody, prečo sa odhodlala navštevovať kurz opatrovateliek, sú podobné. "Chcem vycestovať do Rakúska. Ovládam veľmi dobre jazyk a trúfam si na prácu so starými ľuďmi. Na Slovensku sa zamestnanie hľadá ťažko, doposiaľ som pracovala v Nemecku. Finančne je práca u nás stále poddimenzovaná, takže radšej budem v zahraničí. Možno neskôr, keď sa usadím, si nájdem niečo aj doma," povedala Jana.
Kurz opatrovateliek Slovenského Červeného kríža organizuje Územný spolok Červeného kríža v Rožňave na základe akreditácie Ministerstva školstva SR. Cieľom kurzu je nadobudnutie vedomostí tak teoretických, ako aj praktických u žien, ale aj mužov, ktorí sa zaujímajú o prácu opatrovania starších ľudí v domácom prostredí. "Certifikát, ktorý získajú úspešní absolventi, uznávajú v Rakúsku, Nemecku, Anglicku a všade tam, kde funguje Červený kríž. Vyučuje sa totiž podľa medzinárodných noriem," povedala riaditeľka SČK v Rožňave Magdaléna Hegedüšová.
V náplni práce opatrovateliek sú činnosti ako kŕmenie, osobná hygiena, zaopatrenie ležiaceho pacienta, musia sa naučiť ako predchádzať preležaninám, či dezinfikovať prostredie u ležiaceho pacienta. V kurze sa naučili narábať s pomôckami, ktoré sa používajú pri močení, pri prezliekaní a podobne. Časť kurzu bola venovaná aj psychológii starého človeka. Ošetrovateľka musí vedieť, ako sa jej zverenec cíti, musí mu vedieť pomôcť a pozitívne ho motivovať.