veľkonočné jahňatá. Tohto roku je však situácia s ich cenami taká neistá, že chovatelia netušia, koľko korún za kilogram živej hmotnosti dostanú a všetky jahňatá sú ešte vo Vlachove. Odkázaní sú výsostne na vývozcov. A tí dokazujú, že obchod s jahňatami je tvrdý biznis.
"Veľmi sa špekuluje, hoci jahňatá každý chce. Asi pred štyrmi rokmi sme za kilo živej hmotnosti dostali vyše 100 korún. Vlani už len 90 a teraz sa hovorí o 70 korunách. To je málo. Ale čo narobíme. Na to sme ich vychovali do 10- až 16-kilovej hmotnosti, aby sme ich predali. Aj tak nám ostane asi 120 kusov na vlastný chov a reprodukciu. Navyše, ak by tu ostali, zvýšili by sa nám náklady na ich chov. Takže iné nám neostáva, ako prijať tú cenu, ktorú ponúkajú. Je to nevyspytateľný biznis. Možno o rok bude cena zase na 100 korunách," hovorí predseda vlachovského družstva Miloslav Gál.
Prirodzeným ťahom vývozcov je, a prax to dokazuje, že o cenách za jahňatá sa medzi sebou dohodnú. "Rozdiel medzi cenou ponúkanou dvomi vývozcami predstavuje dve, tri koruny. Keby niekto ponúkol aspoň päťkorunový rozdiel, neváhame ani minútu," dodáva M. Gál. Pred rokmi vcelku výnosný obchod vraj narušila aj konkurencia na rumunskom a bulharskom trhu. Ak ostanú vývozcovia na 70 korunách, vlachovské družstvo dostane za jahňatá žalostne málo peňazí. Vlani napríklad za predaj okolo 350 kusov dostalo asi 300-tisíc korún. Použilo ich na nákup najnutnejšieho vybavenie družstva i nákup krmiva. Do Talianska vyvážajú jahňatá z Vlachova už niekoľko rokov. "Ale Talian sa s vami o cene baviť nebude. Len vývozca," dodáva M. Gál. A tak prvé kusy odídu z Vlachova tohto roku najskôr o týždeň.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer