vnútornej strany doslova rozpadol. Mladá mamička sa ho rozhodla reklamovať v obchode kde ho zakúpila. Neúspešne. Konateľ firmy jej v liste odpísal, že za spôsobené chyby je zodpovedná ona sama a obchod nenesie za to žiadnu zodpovednosť. "Každý, kto sa len trocha vyzná v oblečení, mi povedal, že je to chyba materiálu. Ten sa rozpadá presne v tých častiach, kde je zošitý," hovorí Jana.
"Overal som synovi kúpila pod stromček. Obliekala som mu ho len do kočiara na prechádzky. Nechodil v ňom, nebehal, doslova v ňom len spal v kočíku. Keď sa začal v častiach kde je zošívaný párať, rozhodla som sa ho reklamovať," vysvetľuje Jana. Podľa pokynov, ktoré majú v predajni vyvesené, overal vyprala a odniesla na reklamáciu. Vo vyjadrení konateľa firmy, ktorá obchod z textilom v Rožňave prevádzkuje, v prípade potrhaného overalu "ide o mechanické poškodenie tovaru spotrebiteľom a za tieto vady nenesie predávajúci žiadnu zodpovednosť. Zákazník je povinný pri zakúpení textilu dodržiavať základné pokyny znakov pre ošetrovanie textilu, ktoré sa nachádzajú na etikete. Po dôkladnom prehodnotení sme dospeli k záveru, že daný overal bol poškodený mechanicky zo strany spotrebiteľa," uvádza sa okrem iného vo vyjadrení k reklamácií. Toto rozhodnutie spotrebiteľku rozhorčilo. "Je to nezmysel. Viem predsa ako sa zaobchádza so šatstvom, ako sa perie a udržiava. Nerobila som to prvý raz," tvrdí Jana D. Firma jej v liste ešte odporučila, aby si v prípade, že nie je s reklamáciou spokojná, dala tovar na valsnté náklady preskúmať vo Výskumnom ústave chemických vlákien (VÚCHV) vo Svite.
SOI: Oferujte tisícku na test vlákien
Obrátiť sa na spomínaný výskumný ústav, konkrétne divíziu skúšobných laboratórií, kde sa overuje detské šatstvo, odporučila respondentke aj JUDr. Silvia Gazdová zo Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) v Košiciach. "SOI, v prípade, že obchodník dodržal povinné termíny ohľadom reklamácie, už samotné vyjadrenie k reklamácií, či to, ako bola vybavená, neskúma. Tu už nastupuje občiansky zákonník a o spore už rozhoduje súd. Samozrejme, dôkazové bremeno je na samotnom kupujúcom. Hodnovernú váhu má v tomto prípade VÚCHV vo Svite, alebo v Žiline, kde sa vykonávajú odborné skúšky," povedala S. Gazdová.
Ak vo skúšobni potvrdia, že bol overal poškodený naozaj chybou materiálu, môže pani Jana podať na firmu žalobu, ktorú podľa právničky nemôže prehrať. Firma tak bude musieť zaplatiť nielen samotný overal, ale aj náklady spojené so súdnym sporom. "Ak v ústave potvrdia, že chybu neurobila zákazníčka, zaplatí firma aj náklady na právnika a aj sumu, ktorú musí zákazník zaplatiť VÚCHV za odborný posudok. Ide asi o tisíc korún za jedno odborne posúdenie," dodala S. Gazdová.
(zur)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer