prácu na doma ponúkal v istých inzertných novinách muž, ktorý mal pochádzať z gréckej Kalamaty, kde mala mať sídlo aj jeho firma. "Všetko mal perfektne pripravené. To, že som prišla o peniaze som si uvedomila až keď som na jeho účet vložila peniaze a on mi prestal dvíhať mobilný telefón," hovorí nešťastná žena. Všetko sa začalo koncom septembra minulého roka, keď si podnikateľka v novinách všimla inzerát, ponúkajúci prácu popri zamestnaní. Zavolala na uvedené telefónne číslo kde sa jej ozval pán, ktorý prácu ponúkal. "Pôsobil veľmi seriózne, nemala som žiadne pochybnosti. Podrobne mi vysvetlil v čom spočíva daná práca. Neskôr sme sa pri rozhovore dostali k návrhu, či by som nechcela organizovať túto prácu u nás na Slovensku," hovorí žena. Po dohovore s Grékom našla vhodné priestory na skladovanie dovezených komponentov, s ktorých sa mali skladať kozmetické balíčky pre turistov a odvážať späť do Grécka. Podnikateľka prácu ponúkla aj svojej rodine a známym, ktorí si chceli privyrobiť.
Jedinou podmienkou bolo, aby dopredu zaplatili zálohu za komponenty, ktoré mali byť podľa Gréka veľmi drahé. "Nechcela som od nikoho dopredu vyberať peniaze. Vybavila som si teda pôžičku. Spísali sme dohodu o vykonaní práce, ktorá mala všetko, čo má dohoda obsahovať. Nič nenasvedčovalo tomu, že ide o podvod. Keď som mala poslať peniaze zháčila som sa. Zatelefonovala som opäť do Grécka, či sa nedajú peniaze dať z ruky do ruky, keď sa privezie na Slovensko tovar. Grék to však odmietol s tým, že ide o drahé veci. Argumentoval, čo ak príde kamión a tu nebude nič vybavené a tak ďalej. Keď som sa zdráhala, začal sa vyhrážať tým, že máme podpísanú zmluvu, že on kamión už poslal a ak nedodržím podmienky dohody bude ma žalovať na medzinárodnom súde," hovorí podnikateľka, ktorá 100-tisíc korún nakoniec poslala na účet v gréckej banke. Po sviatku Všetkých svätých, keď sa s Grékom mala stretnúť v Rožňave, no on ani po dohodnutom čase neprišiel a neskôr už nedvíhal ani telefón, vedela, že naletela podvodníkovi. "To bolo v pondelok. V stredu mi ešte drzo poslal SMS, že príde na Slovensko. Neprišiel. To som si už bola istá, že svoje peniaze ani tovar už neuvidím a šla som na políciu podať trestné oznámenie," dodala žena.
Polícia spolupracuje s Interpolom
Pri podvodoch, ktoré boli spáchané za hranicami našej krajiny spolupracuje polícia s Prezídiom Policajného zboru Úradom medzinárodnej policajnej spolupráce, známym aj ako Interpol. V tomto prípade už spolupracuje. "Oslovili sme centrálu Interpolu v Bratislave a tá postúpila vec na príslušnú pobočku Interpolu v krajine kde sa podvod stal, teda v Grécku. Dôležitá je tu výpoveď poškodeného. Musíme vedieť o všetkých aktivitách spojených s podvodom, o komunikácii i dohode. Dôležité sú aj detaily, o ktorých si poškodený možno myslí, že sú nepodstatné," vysvetlil zástupca Úradu justičnej a kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Rožňave Ivan Gallo. Podľa jeho slov zatiaľ podobný prípad v Rožňave nemali, no spolupráca Interpolu podľa medzinárodných dohovoroch o súčinnosti v rámci eurozóny je veľmi dobrá. "Ľudia by však vôbec nemali reagovať na podobné ponuky, kde sa vopred vyžaduje určitý obnos peňazí. A ak sa už stane čosi podobné, netreba čakať niekoľko dní, ale rovno to nahlásiť na polícii," dodal I. Gallo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer